پروژه AVR شمارنده LED با کلید افزایشی و کاهشی

0

در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه ساده به نام پروژه AVR شمارنده LED با کلید افزایشی و کاهشی قرار داده شده است. در واقع این پروژه یک شمارنده با استفاده از LED می باشد که روشن و خاموش شدن این LED ها توسط دو کلید فشاری انجام می شود. این پروژه با استفاده از میکروکنترلر AVR انجام شده و در ادامه در مورد این پروژه بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک این پروژه ساده ولی بسیار جالب و آموزنده را مشاهده می کنید:

شماتیک پروژه AVR شمارنده LED با کلید افزایشی و کاهشی

همانطور که مشاهده می کنید, ما در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده کرده ایم. از دو عدد کلید فشاری نیز استفاده شده که به پایه های شماره 1 و 2 میکروکنترلر (پین 0 و 1 از پورت B میکرو) متصل شده اند. در این پروژه شمارنده, ما از 8 عدد LED استفاده کرده ایم که این LED ها به پایه های 22 تا 29 میکروکنترلر (پین های 0 تا 7 از پورت C میکرو) متصل شده اند. هر کدام از LED ها با یک مقاومت سری شده است, این مقاومت ها برای محدود کردن جریان LED ها و جلوگیری از اسیب به انها می باشند.

این پروژه دارای دو کلید افزایشی و کاهشی به نام های Up و Down می باشد. با هر بار فشار دادن کلید Up ال ای دی های شماره 1 تا 8 متصل به میکرو, یک به یک و به ترتیب روشن می شوند. با هر بار فشار دادن کلید Down ال ای دی های شماره 1 تا 8 متصل به میکرو, یک به یک و به ترتیب خاموش می شوند. در انتهای مطلب می توانید کلیپ شبیه سازی این پروژه را مشاهده کنید.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید که به تغذیه 5 ولت متصل کنید.

برنامه کدویژن:

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس را هم می تونید از انتهای مطلب دانلود کنید.

کلیپ شبیه سازی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید