پروژه AVR چینش اعداد از بزرگ به کوچک

2

در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه جالب و آموزشی به نام پروژه AVR چینش اعداد از بزرگ به کوچک قرار داده شده است. در این پروژه ما توسط یک کیپد تعدادی عدد وارد کرده و میکروکنترلر این اعداد را از بزرگ به کوچک مرتب می کند و روی یک LCD کاراکتری نمایش می دهد. این پروژه با استفاده از میکروکنترلر AVR انجام شده و در ادامه در مورد پروژه بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک این پروژه بسیار جالب و آموزنده را مشاهده می کنید:

پروژه AVR چینش اعداد از بزرگ به کوچک

همانطور که مشاهده می کنید, ما در این پروژه از میکروکنترلر ATmega16 استفاده کرده ایم. از یک LCD کاراکتری 2 در 16 نیز استفاده کرده ایم که این LCD به پورت D میکروکنترلر متصل شده است. پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست یا میزان روشنایی LCD کاراکتری استفاده شده است. همچنین از یک کیپد 3 در 4 نیز استفاده کرده ایم که این کیپد به پورت A میکروکنترلر متصل شده است.

عملکرد پروژه به این صورت است که ما توسط کیپد می توانیم تا حداکثر 5 عدد تک رقمی (0 تا 9) را وارد کنیم. میکروکنترلر این اعداد را از بزرگ به کوچک مرتب می کند و در نهایت روی LCD کاراکتری نمایش می دهد. اعدادی که وارد می کنیم در سطر اول LCD نمایش داده می شوند. پس از وارد کردن اعداد با فشار دادن کلید # از کیپد, اعداد وارد شده به ترتیب از بزرگ به کوچک در سطر دوم LCD نمایش داده می شوند. برای پاک کردن LCD و وارد کردن اعداد جدید می توانید کلید * از کیپد را فشار دهید.

توجه کنید که پایه های تغذیه میکروکنترلر (پایه 10 و 11) را که در شماتیک بالا نیست, فراموش نکنید که به تغذیه 5 ولت متصل کنید.

برنامه کدویژن:

در این پروژه فرکانس میکروکنترلر 1 مگاهرتز تنظیم شده است. در زیر برنامه نوشته شده به زبان C و کامپایلر کدویژن را مشاهده می کنید:

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. فایل های کدویژن و شبیه سازی پروتئوس را هم می تونید از انتهای مطلب دانلود کنید.

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید