یکشنبه, اردیبهشت 2, 1403
More
  خانهپروژه های اردوینو Arduinoپروژه با انواع LCDپروژه آردوینو چینش اعداد از بزرگ به کوچک

  پروژه آردوینو چینش اعداد از بزرگ به کوچک

  در این پست از سایت اِمیک, یک پروژه جالب و آموزشی به نام پروژه آردوینو چینش اعداد از بزرگ به کوچک قرار داده شده است. در این پروژه ما توسط یک کیپد تعدادی عدد وارد کرده و برد آردوینو این اعداد را از بزرگ به کوچک مرتب می کند و روی یک LCD کاراکتری نمایش می دهد. این پروژه با استفاده از برد آردوینو UNO انجام شده و در ادامه در مورد پروژه بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک این پروژه بسیار جالب و آموزنده را مشاهده می کنید:

  پروژه آردوینو چینش اعداد از بزرگ به کوچک

  قبلا نیز همین پروژه را با استفاده از میکروکنترلر AVR در سایت قرار داده بودم که برای مشاهده آن پست می توانید اینجا کلیک کنید.

  همانطور که مشاهده می کنید, ما در این پروژه از برد آردوینو UNO استفاده کرده ایم. از یک LCD کاراکتری 2 در 16 نیز استفاده کرده ایم که این LCD به پایه های A0 تا A5 برد آردوینو متصل شده است. پتانسیومتر RV1 برای تنظیم کنتراست یا میزان روشنایی LCD کاراکتری استفاده شده است. همچنین از یک کیپد 3 در 4 نیز استفاده کرده ایم که این کیپد به پایه های 0 تا 6 برد آردوینو متصل شده است.

  عملکرد پروژه به این صورت است که ما توسط کیپد می توانیم تا حداکثر 5 عدد تک رقمی (0 تا 9) را وارد کنیم. برد آردوینو این اعداد را از بزرگ به کوچک مرتب می کند و در نهایت روی LCD کاراکتری نمایش می دهد. اعدادی که وارد می کنیم در سطر اول LCD کاراکتری نمایش داده می شوند. پس از وارد کردن اعداد با فشار دادن کلید # از کیپد, اعداد وارد شده به ترتیب از بزرگ به کوچک در سطر دوم LCD نمایش داده می شوند. برای پاک کردن LCD و وارد کردن اعداد جدید می توانید کلید * از کیپد را فشار دهید.

  تغذیه پروژه بالا را می توانید از خود برد آردوینو بگیرید, به این صورت که برد آردوینو را با استفاده از آداپتور راه اندازی کنید و از پایه های 5V و GND آردوینو برای تغذیه استفاده کنید.

  برنامه آردوینو :

  توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. از انتهای مطلب نیز می توانید فایل های آردوینو و شبیه سازی پروتئوس برای این پروژه را دانلود کنید.

  دانلود فایل ها

  پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  1. با درود بر شما استاد عزیز. قصد دارم یک پروژه درب بازکن خانه با آردینو انو راه اندازی کنم. که در آن از ماژول اثر انگشت، کی پد 4 در 4 و نمایشگر نوکیا 5110 و رله استفاده شود. به طوری که در ابتدای روشن شدن از کاربر درخواست ثبت اثر انگشت ادمین و تعیین یک رمز چند رقمی کند. اثر انگشت ادمین و رمز اولیه برای این هست که کاربران دیگر برای ثبت اثر انشگت خود تنها با تایید اثر انگشت مستر بتوانند این اقدام را انجام دهند. متاسفانه تعداد پینهای دیجیتال روی برد آردینو کم است. آیا میتوان برای اجرای این پروژه پینهای آنالوگ را به پین دیجتال تبدیل کرد و اینکه چیه پیشنهادی دارید در این زمینه.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img