سه شنبه, خرداد 1, 1403
More

  مدار تاس الکترونیکی

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار جالب و عملی به نام مدار تاس الکترونیکی قرار داده شده است. همانطور که از نام مدار مشخص است این مدار یک تاس یا منچ الکترونیکی می باشد که با استفاده از دو آی سی معروف NE555 و CD4017 طراحی شده است. از این مدار می توانید برای بازی و سرگرمی و غیره استفاده کنید. در ادامه در مورد این مدار جالب بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک مدار را مشاهده می کنید.

  شماتیک مدار تاس الکترونیکی

  مدار بالا از قطعات کاملا معمولی و ارزان قیمتی تشکیل شده است. این قطعات را به راحتی می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

  عملکرد مدار بالا به این صورت است که آی سی NE555 به صورت یک مولتی ویبراتور آستابل بسته شده است. در نتیجه خروجی آی سی (پایه 3) به صورت دائم نوسان می کند. در این مدار از آی سی CD4017 نیز استفاده شده است. نوسانات یا پالس های خروجی آی سی 555 از طریق کلید فشاری S1 به پایه 14 آی سی 4017 اعمال می شوند. با اعمال پالس به پایه 14 آی سی 4017, پایه های خروجی این آی سی یعنی Q0 تا Q9 به ترتیب و بصورت یک به یک از حالت صفر منطقی به حالت یک منطقی تغییر می کنند.

  ال ای دی ها یعنی LED1 تا LED6 به پایه های Q0 تا Q5 آی سی 4017 متصل شده اند. در نتیجه این LED ها به ترتیب روشن و خاموش می شوند. وقتی که ما کلید S1 را فشار می دهیم, پالس های خروجی آی سی 555 به آی سی 4017 اعمال می شوند که در نتیجه LED ها به ترتیب و با سرعت زیاد روشن و خاموش می شوند. وقتی که دست خود را از روی کلید فشاری برداریم یا به عبارت دیگر کلید قطع شود, فقط یکی از LED ها روشن می ماند و بقیه خاموش هستند. در نتیجه یکی از LED های 1 تا 6 روشن می ماند و در واقع عدد تاس انداختن ما را مشخص می کند. با هر بار فشار دادن کلید S1 یکی از LED های 1 تا 6 به صورت تصادفی و شانسی روشن می ماند که عدد تاس انداختن ما را مشخص می کند.

  توسط پتانسیومتر RV1 ما می توانیم سرعت روشن و خاموش شدن LED ها در زمانی که کلید فشار داده شده است را کم و زیاد کنیم. همانطور که در شماتیک بالا مشاهده می کنید ولتاژ تغذیه این مدار 9 ولت DC می باشد. برای تغذیه این مدار می توانید از یک باتری کتابی 9 ولت و یا آداپتور 9 ولت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  مدار تاس الکترونیکی

  لیست قطعات :

  • مقاومت   R1,R2=1K اهم
  • پتانسیومتر (تریمر)   RV1=10K اهم
  • خازن الکترولیتی   C1=10uF/16V
  • شش عدد LED پنج میلیمتر با رنگ دلخواه (LED1,LED2,LED3,LED4,LED5,LED6)
  • آی سی   U1=NE555 به همراه سوکت
  • آی سی   U2=CD4017 به همراه سوکت
  • کلید فشاری (S1)

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار تاس الکترونیکی می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img