شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای سرگرمی و متفرقهمدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری

  مدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار کاربردی و کاملاً عملی به نام مدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری قرار داده شده است. این مدار برای این منظور طراحی شده است که در صورت متصل نبودن و یا جدا شدن باتری از شارژر و همچنین در صورت خرابی باتری یک آلارم هشدار ایجاد می کند و ما را از مشکل آگاه می کند. این مدار با استفاده از دو عدد ترانزیستور PNP و یک بازر طراحی شده است. همچنین این مدار دارای یک LED نیز می باشد که به همراه بازر هشدار دهنده در صورت وجود مشکل روشن می شوند. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

  شماتیک مدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری

  مدار بالا از قطعات بسیار معمولی و ارزان قیمتی تشکیل شده است که به راحتی می توانید این قطعات را از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

  در مدار بالا شارژر به محل مشخص شده با INPUT متصل می شود و باتری نیز به محل مشخص شده با عبارت OUTPUT متصل می شود. در واقع مدار بالا به صورت یک واسط بین شارژر و باتری قرار می گیرد. همانطور که گفته شد در صورت متصل نبودن و یا جدا شدن باتری از شارژر و همچنین در صورت خرابی باتری یک بازر هشدار دهنده و همچنین یک LED فعال و روشن می شوند. مدار دارای یک کلید قطع و وصل به نام SW1 نیز می باشد که برای شارژ شدن باتری این کلید باید در حالت وصل باشد.

  عملکرد مدار بالا به این صورت است که در زمانی که شارژر وصل است و باتری در حال شارژ شدن است, جریان عبوری از دیود D1 باعث افت ولتاژ 0.7 ولتی روی دو سر این دیود می شود. دو سر دیود D1 به پایه های بیس و امیتر ترانزیستور Q2 متصل است که در نتیجه باعث فعال شدن این ترانزیستور می شود. با فعال شدن ترانزیستور Q2, ترانزیستور Q1 قطع می شود. با قطع بودن Q1 بازر و LED نیز قطع می باشند. در نتیجه در زمان شارژ شدن باتری بازر و LED خاموش هستند.

  در صورت قطع شارژر و جدا شدن باتری از شارژر, جریانی از دیود D1 عبور نمی کند و در نتیجه افت ولتاژی روی آن اتفاق نمی افتد و ترانزیستور Q2 قطع است. با قطع شدن ترانزیستور Q2, ترانزیستور Q1 فعال شده و بازر و LED نیز فعال و روشن می شوند. در نتیجه با قطع شارژ باتری, بازر و LED هشدار دهنده روشن می شوند.

  این مدار برای ولتاژ 3 ولت تا 15 ولت با حداکثر جریان 1 آمپر مناسب است. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  مدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری

  لیست قطعات :

  • مقاومت   R1,R3=1K اهم
  • مقاومت   R2=10K اهم
  • دیود   D1=1N4007
  • ترانزیستور   Q1,Q2=BC557
  • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)
  • بازر 12 ولت (BZ1)
  • کلید قطع و وصل (SW1)

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار هشدار دهنده مشکل در شارژ کردن باتری می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img