شنبه, اردیبهشت 1, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای تایمر NE555مدار هشدار دهنده اتش با ترمیستور

  مدار هشدار دهنده اتش با ترمیستور

  هشدار دهنده آتش از ضروریات اولیه در ساختمان ها و معماری های مدرن، به ویژه در بانک ها، مراکز داده و ایستگاه های گاز است. این دستگاه ها با تشخیص دود و یا گرما، وجود آتش در محیط را سریع تشخیص داده و باعث به صدا دراوردن زنگ هشدار می شوند, که باعث باخبر شدن مردم از وجود اتش و زمان کافی برای انجام اقدامات لازم را فراهم می کند. در این پست از سایت امیک, ما یک سیستم زنگ هشدار ساده را با کمک 555 Timer IC طراحی می کنیم که آتش (افزایش دما در محیط اطراف) را حس کرده و زنگ هشدار را به صدا در می اورد.
   
  سه جزء اصلی این مدار ترمیستور، NPN ترانزیستور و 555 IC است. قطعه اصلی مدار ترمیستور (Thermistor) است که به عنوان آشکارساز آتش یا سنسور آتش استفاده شده است. ترمیستور مقاومت دمایی است که مقاومت آن با توجه به دما تغییر می کند، قبلا در پست ” مدار کنترل دما با فن dc و استفاده از ترمیستور ” در مورد ترمیستور توضیح دادم که می تونید به این پست مراجعه کنید .

  کارکرد مدار :
  در این مدار ای سی تایمر 555 در مد نا پایدار پیکربندی شده است به طوری که الارم (بازر) می تواند صدای نوسان دار تولید کند. در مد نا پایدار (Astable)، خازن C از طریق مقاومت R1 و R2 تا Vcc 2/3 شارژ می شود و از طریق R2 تخلیه یا دشارژ می شود تا به 1/3 Vcc برسد. در طی زمان شارژ پین خروجی (پین 3) از ای سی 555, HIGH می شود و در هنگام تخلیه، LOW می باشد، و به این شکل نوسان تولید می کند. ما الارم یا بازر را به خروجی تایمر 555 وصل کردیم، بنابراین زمانی که خروجی ای سی 555, HIGH بازر صدا تولید میکند. ما میتوانیم صدای زنگ الارم را با تغییر مقدار R2 یا C تغییر دهیم.

  قطعات :

  • ای سی تایمر NE555
  • ترانزیستور BC547
  • ترمیستور 10 کیلو NTC
  • مقاومت 100K اهم دو عدد
  • مقاومت 1K اهم
  • مقاومت 4.7K اهم
  • مقاومت متغیر (ولوم) 1 مگا اهم
  • خازن الکترولیت 10 میکرو فاراد
  • بازر
  • باتری 9 ولت

  شماتیک مدار :

  شما می توانید مدار هشدار دهنده اتش را در شکل بالا مشاهده کنید. هنگامی که هیچ آتشی وجود ندارد، ترمیستور در مقدار 10k اهم باقی می ماند. ترانزیستور در حالت ON باقی می ماند زیرا ولتاژ کافی در بیس-امیتر ترانزیستور وجود دارد که باعث می شود آن را روشن کند. هنگامی که ترانزیستور روشن است، پین 4 (RESET) به زمین متصل می شود، و زمانی که پین ریست ای سی 555 به زمین وصل است، ای سی 555 کار نمی کند.

  حالا زمانی که ترمیستور از طریق اتش شروع به گرم شدن بکند، مقاومت آن کاهش می یابد و هنگامی که مقاومت آن کاهش یافت، ولتاژ در پایه ترانزیستور شروع به کاهش می کند و زمانی که ولتاژ کمتر از ولتاژ عملیاتی (VBE) ترانزیستور شود، ترانزیستور خاموش می شود. هنگامی که ترانزیستور خاموش می شود، پین ریست ای سی 555 از طریق مقاومت R3 به مثبت وصل می شود و ای سی 555 شروع به کار می کند و الارم به صدا در می اید.

  در ترانزیستور، معمولا ولتاژ 0.7v در بیس و امیتر مورد نیاز است، تا آن را روشن کنید. بنابراین ما باید با دقت اندازه مقاومت متغیر RV1 و Thermistor را تنظیم کنیم تا مدار به درستی کار کند. برای انجام این کار, ترمیستور را حذف کنید و RV1 را به زمین(منفی) وصل کنید، حالا RV1 را به اهستگی تغییر دهید تا زمانی که صدای کمی از بازر شنیده شود. حالا در این مرحله دوباره ترمیستور را وصل کنید.

  ما همچنین می توانیم یک مدار هشدار دهنده آتش را با استفاده از دیود ژرمانیوم DR25، به عنوان سنسور حرارتی، بسازیم. هنگامی که دیود ژرمانیوم DR25 در حالت بایاس معکوس متصل است، مقاومت معکوس آن بسیار زیاد است و فقط در دمای بالاتر از 70 درجه هدایت میکند.

  یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  P-Fire-alarm-circuit-with-thermistor-emic

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار هشدار دهنده اتش با ترمیستور می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

  کلیپ تست مدار :

   

   

  نظر یادتون نره …

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img