راه اندازی فلایت کنترل KK

1

اموزش راه اندازی برد اصلی کوادروتور ( راه اندازی برد kk )

در پست های قبل (اشنایی با قطعات کوادروتور) با مهم ترین قطعاتی که در ساخت کوادروتور استفاده می شود اشنا شدید, در ادامه اموزش نحوه اتصال این قطعات به برد اصلی (فلایت کنترلر) را توضیح خواهم داد. در این پست راه اندازی برد kk که یکی از معروف ترین فلایت کنترل ها می باشد را یاد خواهید گرفت .

وظیفه ی برد اصلی یا فلایت کنترل ایجاد شرایط پایدار برای کوادروتور میباشد و این کار را از طریق سنسورهای جایرو و یا شتاب که روی برد است انجام میدهد .

 

برد kk به صورت زیر است :

این اموزش برای یک کوادروتور با 4 موتور به صورت X و با استفاده از رادیو کنترل 4 کاناله میباشد ( برای برد KK رادیو کنترل 4 کاناله کافی است ) .

 

اتصال رادیو کنترل به برد KK :

رادیو کنترل باید به قسمت هایی که با سیم های سفید و زرد مشخص شده است متصل شود. هر کدام از 4 سیم یک نام خاص دارند که هر کدام از انها به یک کانال رادیو کنترل وصل میشوند :

  • پین Aileron به کانال 1 گیرنده
  • پین elevator به کانال 2 گیرنده
  • پین throttle به کانال 3 گیرنده
  • پین rudder به کانال 4 گیرنده

 

اتصال اسپید کنترلرها وموتورها به برد kk :

موتورها را باید به صورت غیرمستقیم و از طریق اسپیدکنترلرها به برد kk وصل کنیم .

می توان به برد kk تا 6 موتور وصل کرد و با نام های M1 تا M6 مشخص شده اند . ولی چون ما میخواهیم کوادروتور درست کنیم فقط از 4 تا از انها استفاده میکنیم.

شکل اسپید کنترل به صورت زیر است :

اسپید کنترلر 3 سیم دارد که در شکل بالا به رنگ سیاه هستند که باید انها را به 3 سیم موتور براشلس وصل کنید . دو سیم دیگر به رنگ قرمز و سیاه دارد که سیم های ضخیمی هستند , انها را باید به مثبت و منفی باتری وصل کنیم .
سه سیم دیگر به رنگ های زرد , قرمز , سیاه باقی میماند که سیم قرمز مثبت و سیم سیاه منفی و سیم زرد دیتا میباشد .
این سه سیم اسپیدکنترلر باید به محل موتور های M1 تا M4 متصل شود 

 

یک سوال که ممکن است به وجود بیاید این است که کدام یک از اسپید کنترلرها ( یا در واقع کدام موتور ) اسپید کنترل 1 است که به محل موتور 1 وصل شود و به ترتیب محل موتور های 2 و 3 و 4 کجا است . به شکل زیر توجه کنید در این تصویر با توجه به جلوی کوادروتور که مشخص شده است موتورهای 1 تا 4 مشخص هستند که باید اسپیدکنترلرهای این موتورها به محل M1 تا M4 در برد KK متصل شوند .

توجه کنید که زاویه بین موتورها 90 درجه است و موتورهای 1 و 3 در یک جهت میچرخند و موتورهای 2و4 در جهت دیگر میچرخند.

 

اموزش تنظیم سنسورهای جایرو :

برد KK دارای 3 سنسور جایرو انالوگ میباشد که باید قبل از اولین پرواز انها را کالیبره کرد . این کار از طریق 3 پتانسیومتر که روی برد قرار دارند انجام میشود.

مرحله به مرحله به صورت زیر عمل کنید :
1- مدار را خاموش کنید
2- پتانسومتر محور Roll را به مقدار مینیمم تغییر دهید
3- فرستنده را روشن کنید
4- مدار را دوباره روشن کنید
5- صبر کنید تا بوق اسپید کنترلر دو بار بعد از بوق اولیه به صدا در بیاید
6- مدار را دوباره خاموش کنید و پتانسومتر را در حالت 50% قرار دهید
این فقط برای یک محور بود 2 محور دیگر را هم به این صورت تنظیم کنید.

راه اندازی برد KK به پایان رسید ولی به یک نکته توجه کنید که قبل از پرواز کوادروتور یک بار ان را بدون ملخ در دست بگیرید و ان را کج کنید باید سرعت موتورها تغیر کند ( موتوری که به ان سمت کج کردید باید سرعتش بیشتر شود ) اگر این ازمایش درست جواب داد کوادروتور اماده پرواز است و در غیر این صورت پتانسیومترها را درست تنظیم نکردید .

 

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید