مدار سوئیچ حسگر دما با رله

1

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک سوئیچ سنسور دما با استفاده از رله را قرار داده ایم و زمانی که ترمیستور استفاده شده در مدار گرما را حس کرد, رله و هر وسیله ای که به رله متصل است را فعال یا روشن می کند. شما می توانید هر دستگاه 220 ولت AC یا دستگاه هایی که با ولتاژ DC کار می کنند را به رله متصل کنید تا به صورت اتوماتیک در دمای مورد نظرتان روشن شود. از این مدار می توانید برای کاربردهای مختلف و اهداف مختلفی استفاده کنید, به عنوان مثال یک فن را روی دمای دلخواه روشن کنید یا فعال کردن یک الارم هشدار دهنده بالا رفتن دما و غیره. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

Temperature-Sensor-Relay-Switch-Circuit-emic

همانطور که مشاهده می کنید در این مدار برای تشخیص دمای محیط از یک سنسور ترمیستور یا مقاومت حرارتی NTC استفاده شده است. همانطور که می دانید عملکرد مقاومت حرارتی NTC به این صورت است که با افزایش دما, مقاومت ان کاهش پیدا می کند و با کاهش دما نیز مقاومت ان افزایش می یابد.

دو ترانزیستور BC547 به صورت زوج دارلینگتون بسته شده اند تا حساسیت یا گین مدار افزایش پیدا کند. از پتانسیومتر 20 کیلو اهم RV1 برای تنظیم مدار روی دمای دلخواه خود (منظور دمایی که با رسیدن به ان رله و وسیله متصل به ان روشن می شوند) استفاده کنید. سعی کنید که سنسور ترمیستور را از دیگر قطعات مدار مقداری فاصله دهید تا گرمای تولید شده توسط قطعات روی ان تاثیر نگذارد.

برای تغذیه مدار بالا هم می توانید از یک باتری کتابی 9 ولت یا منبع تغذیه 9 ولت DC استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

لیست قطعات:

  • پتانسیومتر (تریمر)   RV1=20K اهم
  • دیود   D1=1N4007
  • ترانزیستور   Q1,Q2=BC547
  • مقاومت حرارتی 10K اهم (NTC)
  • رله 6 ولت تک کنتاکت (RL1)
  • ترمینال پیچی 2 پین برای اتصال تغذیه به مدار (B1)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار سوئیچ حسگر دما با رله را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

  1. سلام حساسیت این مدار تا چه حد هست؟مثال میخوام دما زیر پنج درجه خاموش و بالای پنج درجه روشن بشه.

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید