سه شنبه, خرداد 1, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیمقدار استاندارد مقاومت ها

  مقدار استاندارد مقاومت ها

  در این پست از سایت اِمیک, با مقدار استاندارد مقاومت ها اشنا خواهیم شد. همانطور که می دانید مقاومت ها دارای یک مقدار و رنج استانداردی هستند و هر کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند باید با این رنج استاندارد مقاومت ها اشنا باشد. البته دیگر قطعات مانند خازن و یا سلف نیز دارای رنج استاندارد هستند که در اینده در مورد انها نیز توضیح خواهم داد. در این پست ما با رنج استاندارد مقاومت ها فقط اشنا خواهیم شد.

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-2-emic

  هنگام طراحی یک مدار یا حتی زمانی که می خواهیم یک مقاومت بخریم لازم است که رنج استاندارد انها را بدانیم, مثلا اگر به یک فروشنده قطعات الکترونیکی بگویید که یک مقاومت 1226 اهم می خواهم, در بهترین حالت به شما خواهد گفت که مقاومتی با این مقدار وجود ندارد. شرکت های تولید کننده مقاومت و دیگر قطعات الکترونیکی نمی توانند هر مقاومتی با هر مقداری را تولید کنند, مثلا اگر بخواهند مقاومت از 1 اهم تا 1 مگا اهم را با فرض اینکه اعشار را هم در نظر نگیریم تولید کنند باید یک میلیون نوع مقاومت با مقادیر مختلف تولید کنند که مطمئنا این امکان برای انها وجود ندارد(حداقل در این زمان و تکنولوژی که ما داریم).

  بنابراین استانداردهای خاصی برای مقاومت ها تعریف شده که طبق این استانداردها مقاومت تولید می شود. این استانداردها با نام های زیر شناخته می شوند:

  • استاندارد E3
  • استاندارد E6
  • استاندارد E12
  • استاندارد E24
  • استاندارد E48
  • استاندارد E96
  • استاندارد E192

  هر کدام از این استانداردهای بالا شامل یک رنج از مقاومت با درصد خطای مشخصی می باشد که در جدول زیر مشخص شده است.

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-1-emic

  همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید, استاندارد E3 دارای خطا یا تلرانس بیشتر از 20 درصد (دارای درصد خطای بسیار بالا) می باشد و استاندارد E6 نیز دارای درصد خطای 20 درصد است. این دو استاندارد از مقاومت ها دیگر استفاده نمی شوند, بنابراین نیاز نیست که با انها اشنا شویم.

  استاندارد E12 دارای درصد خطای 10 درصد است. این مقدار خطا زیاد است ولی در برخی مدارات که مقدار خطا خیلی مهم نیست می توان از ان استفاده کرد. این استاندارد از مقاومت ها نیز بسیار کم استفاده می شوند. استاندارد E12 شامل رنج مقاومت های زیر است:

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E12-emic

  وقتی گفته می شود که استاندارد E12 شامل رنج مقاومت های بالا است, به معنی ان نیست که فقط شامل مقاومت های بالا می شود, بلکه شامل ضریب های دیگر مقادیر جدول بالا نیز می شود. به عنوان مثال برای مقاومت 1 اهم که در جدول بالا هست, علاوه بر خودش شامل ضریب های ان نیز یعنی 10 اهم, 100 اهم, 1000 اهم یا 1 کیلو اهم, 10 کیلو اهم, 100 کیلو اهم و… نیز می شود.

  استاندارد E24 شامل مقاومت های با درصد خطای 5 درصد می شود. این استاندارد از مقاومت ها بیشترین استفاده را دارند و در واقع همین مقاومت هایی هستند که بصورت معمول از انها استفاده می کنیم. استاندارد E24 شامل رنج مقاومت های زیر است:

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E24-2-emic

  همانطور که گفتم علاوه بر مقاومت های بالا ضریب های دیگر انها نیز شامل این استاندارد می شوند. به عنوان مثال برای مقاومت 3.3 اهم, علاوه بر خودش ضریب های ان نیز یعنی 33 اهم, 330 اهم, 3.3 کیلو اهم, 33 کیلو اهم, 330 کیلو اهم و… نیز شامل این استاندارد می شوند. از انجایی که این استاندارد مقاومت بسیار پراستفاده است, من جدول رنج کامل مقاومت های این استاندارد را در زیر قرار داده ام (علاوه بر مقادیر جدول بالا شامل ضرایب انها نیز می شود)

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E24-5-emic

  استاندارد E48 :

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E48-3-emic

  استاندارد E96 :

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E96-4-emic

  استاندارد E192 شامل مقاومت های بسیار دقیق و با خطای بسیار کم (0.5 درصد و کمتر) می باشد, که برای مدارات و پروژه های خاص شاید لازم باشد از انها استفاده کنیم و البته به سختی در بازار پیدا می شوند و دارای قیمت بالایی نسبت به دیگر مقاومت ها هستند.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  3 نظرات

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img