آموزش تست میکروفن خازنی و بلندگو

4

در این پست از سایت اِمیک, نحوه تست سلامت دو قطعه پر استفاده در مدارات و پروژه های الکترونیکی به نام های میکروفن خازنی و بلندگو را به شما آموزش خواهیم داد. قبلا نیز پست هایی در مورد تست انواع مقاومت و پتانسیومتر و همچنین تست انواع دیود در سایت قرار داده بودم که توصیه می کنم ان پست ها را هم مطالعه کنید. وسیله ای که ما از ان برای تست میکروفن و بلندگو استفاده می کنیم, مولتی متر می باشد.

multimeter-for-Resistor-and-potentiometer-testing-emic

تست میکروفن خازنی :

برای تست میکروفون خازنی, مولتی متر را روی حالت تست دیود قرار می دهیم و پراپ های مولتی متر را به دو پایه میکروفن وصل می کنیم. در یک حالت باید عددی بین 400 تا 1000 روی مولتی متر نشان داده شود (زمانی که پراپ مثبت مولتی متر به پایه منفی میکروفن و پراپ منفی به پایه مثبت میکروفن متصل است ) و در حالت دیگر (پراپ مثبت مولتی متر به پایه مثبت میکروفن و پراپ منفی به پایه منفی میکروفن متصل است) باید عدد 1 یا OL روی مولتی متر نشان داده شود. در این شرایط میکروفن خازنی سالم می باشد.

Microphone-Testing-emic

نکته: همانطور که می دانید پایه منفی میکروفن خازنی, همان پایه ای می باشد که به بدنه میکروفن وصل است.

تست بلندگو :

برای تست بلندگو, مولتی متر را روی حالت بازر یا بوق قرار دهید. پراپ های مولتی متر را به دو پایه بلندگو متصل کنید, باید بازر یا بوق مولتی متر به صدا دربیاد. در ادامه مولتی متر را روی پایین ترین رنج اندازه گیری مقاومت قرار دهید و مقدار مقاومت بلندگو را اندازه بگیرید, باید تقریبا برابر با اهم بلندگو باشد. در این شرایط بلندگو سالم می باشد.

Speaker-Testing-emic

برای اینکه این پست خیلی کوتاه نباشه اموزش تست چند قطعه دیگر را هم در ادامه قرار میدم.

تست فیوز:

تست فیوز بسیار ساده می باشد فقط کافی است که مولتی متر را در حالت بازر (بوق) قرار بدید و به دو سر فیوز متصل کنید, اگر بوق به صدا درامد فیوز سالم است و اگر صدایی نشنیدید فیوز خراب است.

تست کلید و سوئیچ :

تست کلید و سوئیچ با مولتی متر نیز بسیار ساده می باشد, مولتی متر را در حالت بازر قرار بدید و پراپ های ان را به پایه های کلید متصل کتید. در حالتی که کلید قطع است باید عدد 1 یا OL نمایش داده شود و با وصل کردن کلید باید بوق مولتی متر به صدا دربیاد. در این شرایط کلید یا سوئیچ سالم است.

نظر یادتون نره…

4 دیدگاه‌ها

  1. سلام. برای تشخیص قطبیت در بلندگوهای مبدل ماژول التراسونیک SRF04 از چه طریقی میشه عمل کرد؟ منظورم پایه های بلندگوهایه جدا شده از ماژول هست.

    • باید قبل از جدا کردن بلندگوهای آلتراسونیک ، GND و VCC مدار رو دنبال کنید تا به پین های اسپیکر ها برسید ، هرکدام از پایه ها که به جی ان دی بود منفی و دیگر نیز مثبت میباشد. پس از پیدا کردن ، با ماژیک سی دی ( یا جایگزینی که به آسانی پاک نشود ) علامت میزنید و سپس جدا میکنید

  2. سلام، مهندس جان ممنون از اطلاعاتی که برای افزایش سطح آگاهی دوستاران الکترونیک قرار می دهی، خدا خیرت دهد

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید