سه شنبه, تیر 26, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای سنسورآشنایی با سنسور مادون قرمز CNY70 به همراه مدار راه انداز آن

  آشنایی با سنسور مادون قرمز CNY70 به همراه مدار راه انداز آن

  در این پست از سایت اِمیک, با سنسور فرستنده و گیرنده مادون قرمز CNY70 اشنا خواهیم شد. همچنین مدار راه اندازی این سنسور نیز قرار داده شده است. سنسور CNY70 شامل یک فرستنده مادون قرمز و یک فتوترانزیستور گیرنده مادون قرمز می باشد که به صورت یک پک کنار یکدیگر قرار گرفته اند. فرستنده استفاده شده در سنسور CNY70 امواج مادون قرمز را به طرف بیرون ارسال می کند و در صورتی که در مقابل ان جسمی و یا مانعی قرار داشته باشد امواج مادون قرمز بازتاب شده و توسط گیرنده که یک فتوترانزیستور است دریافت می شوند. این سنسور دارای حساسیت بسیار بالایی است و مناسب برای تشخیص بدون تماس و همچنین مناسب برای خواندن انواع انکودر می باشد. از سنسور CNY70 در ربات های مسیریاب برای تشخیص خط بسیار استفاده می شود. این سنسور دارای فیلتر مادون قرمز برای کم کردن اثر نور محیط نیز می باشد.

  cny70-T1-emic

  سنسور CNY70 دارای 4 پایه می باشد که دوتای ان مربوط به فرستنده مادون قرمز و دوتای دیگر مربوط به فتوترانزیستور گیرنده مادون قرمز می باشد. برای تشخیص پایه های ان کافی است که بصورتی که جلوی سنسور به طرف شما است, ان طرفی از سنسور را که روی ان نوشته دارد به طرف دست راست خود و طرف دیگر که نوشته ای ندارد به طرف دست چپ خود بگیرید. در این حالت دو پایه ای که به سمت دست راست شما هستند مربوط به گیرنده فتوترانزیستور می باشند و پایه بالا امیتر و پایه پایین ان کلکتور می باشد. دو پایه ای که سمت دست چپ شما هستند, مربوط به فرستنده مادون قرمز است و پایه بالا اند و پایه پایین ان کاتد می باشد. به تصویر زیر دقت کنید:

  cny70-PINOUT-emic

  برای اطمینان از اینکه پایه های سنسور را به درستی پیدا کرده اید, می توانید به وسیله یک مولتی متر که روی حالت تست دیود قرار داده اید فرستنده مادون قرمز را به صورتی که پراب قرمز مولتی متر به پایه اند و پراب سیاه مولتی متر به پایه کاتد متصل است, تست کنید. در این حالت باید روی مولتی متر یک عدد نمایش داده شود و همچنین اگر با دوربین گوشی به سنسور نگاه کنید باید فرستنده روشن شده باشد. با جابجا کردن پراب های مولتی متر باید عدد 1 یا عبارت OL روی مولتی متر نشان داده شود.

  مدار راه انداز سنسور مادون قرمز CNY70 :

  همانطور که گفته شد عملکرد سنسور CNY70 به این صورت است که با برخورد نور فرستنده به اجسام نور ان بازتاب می شود و توسط فتوترانزیستور گیرنده دریافت می شود و باعث هدایت فتوترانزیستور می شود. هر چه که میزان نور بازتاب شده بیشتر باشد, هدایت فتوترانزیستور گیرنده بیشتر است.

  ما به راحتی توسط دو عدد مقاومت می توانیم این سنسور را راه اندازی کنیم. به مدار زیر دقت کنید:

  cny70-circuit2-emic

  در مدار بالا خروجی مشخص شده با Analog OUTPUT بصورت ولتاژ انالوگ می باشد و مقدار ان با توجه به میزان نور بازتاب شده ای که توسط گیرنده دریافت شده تعیین می شود. یعنی هر چه میزان نور بازتاب شده بیشتر باشد ولتاژ انالوگ خروجی بیشتر است.

  می توانید خروجی انالوگ مدار بالا را برای تحلیل مستقیم به میکروکنترلر بدهید یا اینکه می توانید توسط یک اپ امپ خروجی مدار را دیجیتال (صفر ولت یا 5 ولت) کنید. به مدار زیر دقت کنید:

  cny70-circuit-emic

  خروجی مدار بالا بصورت دیجیتال است, یعنی یا 0 ولت است یا 5 ولت و دیگر بصورت انالوگ نیست. در مدار بالا توسط پتانسیومتر یک ولتاژ مرجع روی پایه یا ورودی منفی اپ امپ ایجاد می کنیم و خروجی انالوگ مدار قبلی را هم به ورودی مثبت اپ امپ می دهیم. در این حالت در صورتی که ولتاژ انالوگ متصل به ورودی مثبت اپ امپ از ولتاژ مرجع ورودی منفی اپ امپ بیشتر شد, خروجی (OUTPUT) برابر با یک منطقی یا 5 ولت می شود.

  در صورتی که ولتاژ انالوگ متصل به ورودی مثبت اپ امپ از ولتاژ مرجع ورودی منفی اپ امپ کمتر شد, خروجی (OUTPUT) برابر با صفر منطقی یا 0 ولت می شود.

  به این ترتیب توسط یک اپ امپ ما خروجی انالوگ مدار قبلی را به خروجی دیجیتال تبدیل کردیم.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  1. سلام جناب مهندس خسته نباشید من این مدار را امروز روی فیبر بستم و کار کرد ولی برام سواله که چرا وقتی با ولوم حساسیت را بسیار پایین میاریم ال ای دی خروجی مثل ماژول گیرنده و فرستنده که آماده می خریم دائم روشن نشد ولی حساشسیت رو که زیاد می کنیم مدار به درستی کار میکنه آیا این که در حساسیت خیلی پایین ال ای دی خروجی مدام روشن نمی ماند مشکلی در مدار ایجاد نمی کند یا اینکه این مدار با مدار ماژول آماده فرق دارد؟و اینکه من پروژه ی راه اندازی ماژول مادون قرمز با avr را که توی سایت گذاشتید بستم و با ماژول آماده همانند ماژول شما به درستی جواب گرفتم ولی با مدار cny70 برعکس جواب میداد یعنی وقتی مانع یا حرارتی تشخیص نداده خروجی فعال و وقتی مانع یا حرارتی را تشخیص میده خروجی صفر میشه آیا باید در کدهای ورودی و خروجی برنامه تغییرات ایجاد کنم یا اینکه مدار cny70 برعکس ماژول گیرنده و فرستنده آماده عمل میکنه لطفا راهنماییم کنید.باتشکر.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img