مدار منبع تغذیه 24 ولت 10 آمپر

2

در این پست از سایت اِمیک, مدار یک منبع تغذیه 24 ولت DC با جریان خروجی حداکثر 10 آمپر قرار داده شده است. این مدار بسیار ساده می باشد و از قطعات نسبتاً کم و معمولی تشکیل شده است که به راحتی می توانید این قطعات را از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید و این مدار منبع تغذیه کاربردی را بسازید. قطعه اصلی این مدار رگولاتور ولتاژ 7824 می باشد که وظیفه رگوله کردن و تثبیت ولتاژ خروجی روی 24 ولت DC را برعهده دارد. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

24V-10amp-power-supply-emic

عملکرد مدار بالا به این صورت است که ولتاژ 220 ولت برق شهری توسط ترانس (TR1) کاهش داده می شود. ترانس مدار از نوع سه سر (دوبل) با ولتاژ خروجی 24 ولت و جریان 10 امپر می باشد. البته می توانید از ترانس با جریان کمتر از 10 امپر نیز استفاده کنید که در صورت استفاده از ترانس با جریان کمتر, جریان خروجی مدار شما کاهش می یابد و در واقع حداکثر جریان خروجی مدار منبع تغذیه بالا برابر با جریان ترانس است. به عنوان مثال اگر از ترانس 5 امپر استفاده کنید, جریان خروجی مدار منبع تغذیه شما حداکثر 5 امپر خواهد بود.

ولتاژ خروجی ترانس توسط دیودهای D1 و D2 یکسوسازی می شود. این دیودها از نوع 10A10 هستند که تحمل 10 امپر جریان را دارند. ولتاژ یکسوسازی شده توسط خازن صافی C1 به ولتاژ DC تبدیل می شود. این ولتاژ DC به ورودی ای سی رگولاتور 7824 اعمال می شود که در نهایت در خروجی این ای سی رگولاتور می توانیم ولتاز 24 ولت DC رگوله شده را دریافت کنیم. همانطور که می دانید جریان خروجی رگولاتور 7824 برابر با 1 امپر (یا حداکثر 1.5 امپر) است که البته ای سی های رگولاتور موجود در بازار ایران به دلیل اصل نبودن دارای کیفیت پایینی می باشند و جریان خروجی انها حداکثر 0.5 امپر است. همانطور که در شماتیک بالا مشاهده می کنید در این مدار ما برای افزایش جریان خروجی به 10 امپر, از یک ترانزیستور TIP3055 در کنار ای سی رگولاتور 7824 استفاده کرده ایم که باعث افزایش جریان خروجی این مدار منبع تغذیه تا حداکثر 10 امپر می شود.

توجه کنید که فقط در صورت استفاده از قطعات اصل و اورجینال می توانید از این مدار منبع تغذیه انتظار جریان 10 امپر داشته باشید و در صورتی که از قطعات غیر اورجینال و دارای کیفیت پایین استفاده کنید مطمئنا نمی توانید جریان 10 امپر را از این مدار دریافت کنید. همچنین باید برای ای سی رگولاتور 7824 و ترانزیستور TIP3055 از هیت سینک مناسب و بزرگ استفاده کنید و درصورت داغ شدن بیش از اندازه انها حتما از یک فن خنک کننده نیز در کنار هیت سینک استفاده کنید. در هنگام طراحی PCB و ساخت برد مدار, باید خطوط اصلی مدار که جریان بالایی از انها عبور می کند را عریض تر در نظر بگیرید. همچنین می توانید یک لایه لحیم روی خطوط اصلی مدار بکشید تا این خطوط جریان بیشتری را بتوانند تحمل کنند. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-24V-10amp-power-supply-emic

لیست قطعات :

 • خازن الکترولیت   C1=4700uF/50V
 • خازن الکترولیت   C2=220uF/35V
 • دیود   D1,D2=10A10
 • دیود   D3=1N4007
 • ترانزیستور   Q1=TIP3055 به همراه هیت سینک
 • ای سی رگولاتور   U1=7824 به همراه هیت سینک
 • ترانس 220 به 24 ولت دوبل با جریان 10 امپر (TR1)

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار منبع تغذیه 24 ولت 10 آمپر می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

 • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
 • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
 • راهنمای ساخت PCB
 • آموزش ساخت PCB به روش اتو
 • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید