مدار تستر اتصالی و قطعی

0

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار ساده ولی بسیار کاربردی و کاملا عملی به نام تستر اتصالی و قطعی قرار داده شده است. این مدار در واقع برقرار بودن جریان بین دو نقطه یا به عبارتی دیگر برقرار بودن اتصال بین دو نقطه را بررسی می کند. مدار زیر دارای یک بازر و یک LED می باشد و به عنوان مثال اگر بخواهیم از ان برای تست سلامت یک سیم استفاده کنیم, در صورتی که سیم سالم باشد بازر به صدا در می اید و LED نیز روشن می شود و در صورت قطعی و خرابی سیم بازر و LED خاموش می باشند.

از این مدار برای اهداف و کاربردهای مختلفی می توان استفاده کرد. مثلا برای تست و عیب یابی مدارات, تست سیم ها, کلید, فیوز و… می توان از این مدار استفاده کرد. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

Continuity-tester-Circuit-emic

مدار بالا از قطعات معمولی و ارزان قیمتی تشکیل شده است که به راحتی می توانید این قطعات را از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید. قطعه اصلی مدار بالا یک ترانزیستور NPN به نام 2N3904 می باشد که در حالت سوئیچینگ از ان استفاده شده است.

همانطور که گفته شد از این مدار می توانید برای تست متصل بودن دو نقطه استفاده کنید. کافی است که دو پراب یا دو سیم مشخص شده با نام های PROBE1 و PROBE2 را به دو نقطه مورد نظرتان متصل کنید و در صورت برقرار بودن جریان بین ان دو نقطه و در واقع متصل بودن ان دو نقطه به هم, بازر به صدا در امده و LED نیز روشن می شود.

عملکرد مدار به این صورت است که وقتی پراب ها را به دو نقطه ای که به هم متصل هستند وصل می کنیم, جریان از طریق ان دو نقطه برقرار می شود و به بیس ترانزیستور می رسد و ان را فعال می کند که در نتیجه بازر و LED روشن می شوند. در صورتی که پراب ها را به دو نقطه ای که به هم متصل نیستند وصل کنیم, جریان برقرار نشده و به بیس ترانزیستور جریانی نمی رسد و در نتیجه ترانزیستور خاموش است و بازر و LED نیز خاموش هستند. منظور از پراب (PROBE) چیز خاصی نیست, شما می توانید از دو تکه سیم به عنوان پراب استفاده کنید.

همانطور که مشاهده می کنید تغذیه مدار 5 ولت DC می باشد که می توانید از باتری یا اداپتور استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Continuity-tester-Circuit-emic

لیست قطعات :

  • مقاومت   R1=150Ω اهم
  • مقاومت   R2=4.7K اهم
  • ترانزیستور   Q1=2N3904
  • ال ای دی 5 میلیمتر به رنگ دلخواه (LED)
  • بازر 5 ولت (Buzzer)

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار تستر اتصالی و قطعی می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید