مدار اتصال رله به میکروکنترلر

0

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار ساده ولی کاربردی به نام مدار اتصال رله به میکروکنترلر قرار داده شده است. همانطور که می دانید جریان خروجی پین های میکروکنترلر محدود است و نمی توان به عنوان مثال یک رله را بطور مستقیم به پین میکرو متصل کرد و باید از طریق یک مدار واسط این کار را انجام داد. به مدار زیر مدار راه انداز یا درایور رله نیز می گویند و در واقع این مدار ساده ترین راه برای اتصال رله به میکروکنترلر می باشد و از یک ترانزیستور در حالت سوئیچینگ تشکیل شده است. شماتیک این مدار ساده بصورت زیر است:

Connecting-relay-to-microcontroller-emic

مدار بالا به جز رله از سه قطعه دیگر شامل یک ترانزیستور BC547, یک مقاومت 10 کیلو اهم و یک دیود 1N4007 تشکیل شده است. این قطعات را به راحتی می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

ترانزیستور Q1 باید یک ترانزیستور NPN معمولی باشد و حتما لازم نیست که از ترانزیستور BC547 استفاده کنید, می توانید از هر ترانزیستور NPN معمولی دیگری مانند 2N2222, 2N3904 و یا… استفاده کنید.

عملکرد مدار بالا به این صورت است که محل مشخص شده با عبارت To micro pin را به پین مورد نظر از میکروکنترلر متصل می کنیم. با یک کردن پین میکرو یا به عبارتی دیگر با مثبت کردن پین میکرو, ترانزیستور فعال شده و باعث فعال شدن رله می شود. با صفر کردن پین میکرو, ترانزیستور غیرفعال می شود و در نتیجه رله نیز غیر فعال است. دیود D1 یک دیود هرزگرد یا ضربه گیر است که به منظور حذف ولتاژ القایی حاصل از بارهای سلفی استفاده می‌شود.

در زمانی که نیاز داریم یک رله را به وسیله میکروکنترلر کنترل (روشن و خاموش) کنیم می توانیم از این مدار ساده به عنوان واسط استفاده کنیم. همچنین می توان از این مدار برای اتصال و کنترل رله به وسیله برد اردوینو نیز استفاده کرد.

همانطور که گفته شد مدار بالا ساده ترین مدار برای اتصال رله به میکروکنترلر می باشد. درصورتی که بخواهید رله از میکروکنترلر ایزوله باشد باید از اپتوکوپلر نیز در مدار استفاده کنید, مانند ماژول های اماده رله که اگر به انها دقت کنید یک اپتوکوپلر نیز بر روی ماژول مشاهده می کنید که در اینده حتما مدار ان را نیز قرار خواهم داد.

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید