آشنایی با گیت منطقی OR و معرفی آی سی آن

0

در این پست از سایت اِمیک, با دروازه یا گیت منطقی OR اشنا خواهیم شد. به طور کلی گیت های منطقی دارای یک یا چند ورودی و فقط یک خروجی می باشند. با دادن صفر و یک منطقی به ورودی های انها, با توجه به نوع گیت منطقی خروجی ان صفر یا یک منطقی می شود.

عملکرد گیت منطقی OR به این صورت است که اگر حداقل یکی از ورودی های ان در وضعیت یک منطقی باشد, خروجی ان نیز در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد. اگر همه ی ورودی های گیت OR در وضعیت صفر منطقی باشند, خروجی ان نیز در وضعیت صفر منطقی قرار می گیرد.

گیت منطقی OR می تواند دارای دو یا چند ورودی باشد. مثلا می تواند دارای دو ورودی یا سه ورودی و یا… باشد. در ادامه در این مورد بیشتر توضیح خواهم داد.

عملکرد یک گیت منطقی OR دو ورودی مانند این است که ما دو کلید را با هم موازی کنیم. به مدار زیر دقت کنید:

مدار کلیدی گیت منطقی OR

در مدار بالا فرض کنید که کلیدها ورودی های گیت ما می باشند و لامپ خروجی گیت می باشد و کلید وصل به معنی یک منطقی و کلید قطع به معنی صفر منطقی باشد.

در این مدار با وصل بودن فقط یک کلید لامپ روشن می شود. اگر هر دو کلید در وضعیت قطع (باز) باشند لامپ روشن نخواهد شد, چون مسیر باز است. و همانطور که گفته شد با وصل بودن یک کلید و یا هر دو کلید مسیر برقرار می شود و لامپ روشن می شود. گیت OR هم به همین صورت است, در صورتی که حداقل یکی از ورودی های ان یک منطقی باشد, خروجی ان نیز یک منطقی می شود.

در زیر نماد گیت منطقی OR (دو ورودی) را مشاهده می کنید:

نماد گیت منطقی OR

در نماد بالا A و B ورودی های گیت OR می باشند و Y خروجی گیت است.

برای هر گیت منطقی یک جدول صحت تعریف می شود که بیانگر وضعیت خروجی گیت با توجه به وضعیت ورودی ان می باشد. جدول صحت گیت OR دو ورودی با توجه به توضیحات بالا به صورت زیر است:

جدول صحت گیت منطقی OR

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید, خروجی گیت منطقی OR زمانی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد که حداقل یکی از ورودی های ان در وضعیت یک منطقی باشد.

همانطور که گفته شد, گیت OR می تواند دارای دو یا چند ورودی باشد. در بالا بیشتر در مورد گیت OR دو ورودی توضیح داده شد. عملکرد گیت OR با تعداد ورودی بیشتر مثلا سه ورودی یا چهار ورودی هم دقیقا مانند گیت OR دو ورودی می باشد. یعنی زمانی که حداقل یکی از ورودی های ان یکی منطقی بود, خروجی نیز یک منطقی می شود. در زیر نماد یک گیت منطقی OR سه ورودی را مشاهده می کنید:

نماد گیت منطقی OR سه ورودی

در گیت OR سه ورودی بالا A و B و C ورودی ها و Y خروجی است. جدول صحت گیت OR سه ورودی نیز به صورت زیر است:

جدول صحت گیت منطقی OR سه ورودی

همانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید, فقط در حالتی که همه ورودی ها صفر منطقی هستند, خروجی صفر منطقی است و در دیگر حالات که حداقل یکی از ورودی ها یک منطقی است, خروجی نیز یک منطقی می باشد.

برای استفاده از گیت های منطقی در مدارات خود باید ای سی انها را تهیه کنید. یکی از ای سی های گیت منطقی OR, ای سی 7432 می باشد که مدار داخلی و ترتیب پایه های این ای سی به صورت زیر است:

ای سی گیت منطقی OR

همانطور که مشاهده می کنید این ای سی از 4 عدد گیت منطقی OR دو ورودی تشکیل شده است.

 

 

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید