پروژه آردوینو شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت 4 تایی

0

در این پست از سایت اِمیک, پروژه شمارنده 4 رقمی با استفاده از سون سگمنت 4 تایی قرار داده شده است. این پروژه با استفاده از برد آردوینو انجام شده است.

قبلا پروژه “راه اندازی سون سگمنت 4 تایی” را در سایت قرار داده بودم و در ان پست به طور کامل با سون سگمنت 4 تایی اشنا شدیم. بنابراین در این پست من در مورد این سون سگمنت و ترتیب پایه های ان و… توضیحی نمیدهم و برای اشنایی با سون سگمنت 4 تایی می توانید پست معرفی شده را مطالعه کنید.

در زیر شماتیک پروژه شمارنده 4 رقمی با استفاده از سون سگمنت 4 تایی را مشاهده می کنید. در این پروژه از برد اردوینو UNO استفاده شده است.

شماتیک پروژه آردوینو شمارنده 4 رقمی با سون سگمنت 4 تایی

در این پروژه ما از یک سون سگمنت 4 تایی اند مشترک, برد اردوینو UNO و 8 عدد مقاومت 330 اهم استفاده کرده ایم.

پایه های A تا G سون سگمنت توسط مقاومت های 330 اهم به پایه های 0 تا 6 برد اردوینو متصل شده اند. پایه های D1 تا D4 سون سگمنت نیز به پایه های 8 تا 11 برد اردوینو متصل شده اند.

دلیل استفاده از مقاومت این است که ولتاژ تغذیه سون سگمنت حدود 3.5 ولت است. بنابراین ما نباید بطور مستقیم سون سگمنت را به برد اردوینو که دارای ولتاژ خروجی 5 ولت است متصل کنیم. به همین منظور پایه های A تا G توسط مقاومت های 330 اهم به برد اردوینو متصل شده اند.

این پروژه یک شمارنده افزایشی می باشد. یعنی با اتصال تغذیه به برد اردوینو, شمارش روی سون سگمنت از 0 شروع می شود و افزایش پیدا می کند تا زمانی که به عدد 9999 برسد. پس از رسیدن به عدد 9999 , عدد روی سون سگمنت 0 می شود و شمارش دوباره از 0 شروع می شود و این روند ادامه دارد. در انتهای مطلب نیز می توانید کلیپ تست عملی پروژه را مشاهده کنید.

برنامه اردوینو :

توضیحات قسمت های مهم برنامه نوشته شده, اگر سوالی داشتید می توانید در قسمت نظرات مطرح کنید. از انتهای مطلب نیز می توانید فایل های اردوینو و شبیه سازی پروتئوس برای این پروژه را دانلود کنید.

کلیپ تست عملی پروژه :

 

دانلود فایل ها

پسورد فایل زیپ : www.emic.ir

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید