شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآشنایی با گیت های منطقی XOR و XNOR و معرفی آی سی...

  آشنایی با گیت های منطقی XOR و XNOR و معرفی آی سی آنها

  در این پست از سایت اِمیک, با دروازه یا گیت منطقی XOR و گیت منطقی XNOR اشنا خواهیم شد. گیت XOR و XNOR هر کدام دارای دو ورودی و فقط یک خروجی می باشند. با دادن صفر و یک منطقی به ورودی های انها, خروجی انها در وضعیت صفر یا یک منطقی قرار می گیرد.

  قبلا در چندین پست مختلف با دیگر گیت های منطقی اشنا شدیم که در انتهای مطلب لینک این پست ها قرار داده شده است. در ادامه مطلب با عملکرد دو گیت دیگر که این دو گیت اخرین گیت های منطقی هستند اشنا خواهیم شد و نماد و جدول صحت انها را مشاهده خواهیم کرد.

  گیت منطقی XOR :

  گیت XOR فقط دارای دو ورودی است. عملکرد ان به این صورت است که خروجی ان فقط زمانی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد که دو ورودی ان دارای سطح منطقی متفاوتی باشند. به عبارتی دیگر زمانی که هر دو ورودی ان در وضعیت صفر منطقی یا هر دو ورودی در وضعیت یک منطقی هستند, خروجی این گیت در وضعیت صفر منطقی قرار می گیرد. زمانی که یکی از ورودی ها صفر منطقی و دیگر ورودی یک منطقی است, خروجی این گیت در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد.

  در زیر نماد گیت منطقی XOR را مشاهده می کنید:

  نماد گیت منطقی XOR

  در نماد بالا A و B ورودی های گیت XOR می باشند و Y خروجی گیت است.

  برای هر گیت منطقی یک جدول صحت تعریف می شود. این جدول صحت بیانگر وضعیت خروجی گیت با توجه به وضعیت ورودی ان می باشد. جدول صحت گیت XOR با توجه به توضیحات بالا به صورت زیر است:

  جدول صحت گیت منطقی XOR

  طبق جدول بالا, خروجی گیت منطقی XOR زمانی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد که هر دو ورودی این گیت دارای سطح منطقی متفاوتی باشند.

  برای استفاده از گیت های منطقی در مدارات خود باید ای سی انها را تهیه کنید. یکی از ای سی های گیت منطقی XOR, ای سی 7486 می باشد. مدار داخلی و ترتیب پایه های این ای سی به صورت زیر است:

  ای سی گیت منطقی XOR

  همانطور که مشاهده می کنید این ای سی از 4 عدد گیت منطقی XOR دو ورودی تشکیل شده است.

  گیت منطقی XNOR :

  گیت XNOR نیز مانند XOR فقط دو ورودی دارد. عملکرد ان به این صورت است که خروجی این گیت فقط زمانی در وضعیت یک منطقی قرار می گیرد که دو ورودی ان دارای سطح منطقی مشابهی باشند. یعنی دقیقا برعکس گیت XOR می باشد. به عبارتی دیگر زمانی که هر دو ورودی این گیت یک منطقی یا هر دو ورودی صفر منطقی می باشند, خروجی گیت XNOR یک منطقی است. زمانی که یکی از ورودی ها صفر منطقی و دیگر ورودی یک منطقی است, خروجی این گیت در وضعیت صفر منطقی قرار می گیرد.

  در زیر نماد گیت منطقی XNOR را مشاهده می کنید:

  نماد گیت منطقی XNOR

  در نماد بالا A و B ورودی های گیت XNOR می باشند و Y خروجی گیت است. جدول صحت گیت XNOR با توجه به توضیحات بالا به صورت زیر است:

  جدول صحت گیت منطقی XNOR

  یکی از ای سی های گیت منطقی XNOR, ای سی 74266 می باشد. مدار داخلی و ترتیب پایه های این ای سی به صورت زیر است:

  ای سی گیت منطقی XNOR

  همانطور که مشاهده می کنید این ای سی از 4 عدد گیت منطقی XNOR دو ورودی تشکیل شده است.

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  1. باعرض سلام
   بنده خیلی علاقه مند هستم به مطالب الکترونیک وآشنای تاحدودی با الکترونیک دارم و برای انجام به سری پروژه نیاز مند کمک هستم. آیا امکان دارد که در این مورد به بنده کمک کنید تلفن تماس *** ممنونم میشم کمک کنید.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img