سه شنبه, تیر 26, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای سنسورمدار چراغ پارکینگ اتوماتیک

  مدار چراغ پارکینگ اتوماتیک

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار جالب و بسیار کاربردی به نام چراغ پارکینگ اتوماتیک قرار داده شده است. البته این مدار می تواند هم به صورت اتوماتیک و هم به صورت غیر اتوماتیک (دستی) چراغ و یا هر وسیله دیگری که به خروجی ان متصل می شود را کنترل کند. در ادامه در مورد عملکرد مدار بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

  شماتیک مدار چراغ پارکینگ اتوماتیک

  همانطور که مشاهده می کنید مدار بالا از قطعات نسبتاً کم, معمولی و ارزان قیمتی تشکیل شده است. این قطعات را به راحتی می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

  در مدار بالا به وسیله سوئیچ SW1 می توانید مشخص کنید که مدار بصورت دستی کار کند یا بصورت اتوماتیک کار کند. در حالت دستی به وسیله سوئیچ SW2 می توانید چراغ یا هر وسیله ی دیگری که به رله متصل کرده اید را روشن و خاموش کنید. در حالت اتوماتیک مدار بالا توسط سنسور LDR یا همان فتوسل خود, میزان نور محیط را تشخیص داده و چراغ را روشن و خاموش می کند.

  عملکرد مدار بالا در حالت اتوماتیک بسیار ساده است. زمانی که نور به سنسور LDR بتابد مقاومت ان کم شده و ولتاژ روی بیس ترانزیستور Q1 افزایش می یابد. در نتیجه این ترانزیستور فعال می شود. با فعال شدن ترانزیستور رله نیز فعال می شود و چراغ یا هر وسیله ای که به ان متصل است روشن می شود.

  زمانی هم که محیط تاریک است یا میزان نور بسیار کم است, مقاومت سنسور LDR زیاد می باشد. در نتیجه ولتاژ روی بیس ترانزیستور Q1 کم می باشد و این ترانزیستور خاموش است. با خاموش بودن ترانزیستور رله نیز قطع می باشد و چراغ یا هر وسیله ای که به ان متصل است خاموش است.

  بنابراین در صورت اتصال یک چراغ به رله مدار بالا, زمانی که نور به مدار (به سنسور) می تابد, چراغ روشن می شود. زمانی هم که نور نمی تابد و محیط تاریک است, چراغ خاموش می باشد.

  از مدار بالا باید به این صورت استفاده کنید که ان را در محلی در پارکینگ نصب کنید تا با تابیدن نور ماشین به ان چراغ پارکینگ را روشن کند. زمانی هم که ماشینی در پارکینگ نیست و نور به ان نمی تابد, چراغ پارکینگ را خاموش کند.

  ولتاژ تغذیه این مدار نیز 12 ولت DC می باشد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  P-Parking-Lights-circuit-emic

  لیست قطعات :

  • مقاومت   R1=1K اهم
  • پتانسیومتر (ولوم)   RV1=100K
  • دیود   D1=1N4007
  • ترانزیستور   Q1=2N2222
  • رله 12 ولت 10 امپر تک کنتاکت (RL1)
  • سنسور فتوسل (LDR)
  • کلید دو حالته (SW1)
  • کلید قطع و وصل (SW2)

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار چراغ پارکینگ اتوماتیک می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img