مدار کنترل تن صدا

3

در این پست برای شما عزیزان یک مدار ساده کنترل تن صدا (Audio Tone Controller)  قرار دادم, مدار کنترل تن صدا به زبان ساده مداری هست که با استفاده از آن ما میتونیم صدای خروجی دستگاه های صوتی را کنترل کنیم. برای کنترل صدای خروجی باید حجم و میزان زیر و بم صدا خروجی رو کنترل کنیم و برای رسیدن به این هدف باید فرکانس خروجی را کنترل کنیم. بنابراین برای کنترل تن صدای خروجی دستگاه های صوتی باید فرکانس خروجی رو کنترل کنیم.

برای کنترل فرکانس خروجی, باید از انواع فیلترهای فرکانسی استفاده کنیم که فقط اجازه عبور فرکانس خاصی رو می دهند و بقیه فرکانس ها رو فیلتر می کنند. برای این منظور، از دو نوع فیلتر استفاده می شود:

فیلتر بالاگذر
فیلتر پایین گذر

فیلتر بالاگذر (High-Pass Filter) :

فیلتر بالاگذر یک فیلتر الکترونیکی است که فرکانس های بالاتر از یک مقدار خاصی رو ( فرکانس قطع فیلتر) اجازه عبور میدهد و فرکانس های پایین تر از ان را اجازه عبور نمی دهد ( تضعیف میکند). از این ویژگی, برای حذف نویز از صدا و در مدارهای تقویت کننده استفاده می شود.

فیلتر پایین گذر(Low-Pass Filter) :

فیلتر پایین گذر یک فیلتر الکترونیکی است که برعکس فیلتر بالاگذر می باشد, یعنی فرکانس های پایین تر از یک مقدار خاصی رو ( فرکانس قطع فیلتر) اجازه عبور میدهد و فرکانس های بالاتر از ان را اجازه عبور نمی دهد ( تضعیف میکند) .

سیگنال صوتی چیست؟ سیگنال صوتی چیزی جز ترکیب فرکانس های پایین و فرکانس های بالا نیست, صدای بم همان فرکانس های پایین و صدای زیر فرکانس های بالا می باشد. بنابراین در این پست توضیح داده میشود که چگونه, بمی صدا و زیری و حجم ان را کنترل کنیم.

این مدار قطعات بسیار کمی دارد, بسیار مقرون به صرفه است و شاید بیشتر قطعات مدار را در وسایلتون از قبل داشته باشید.

قطعات مورد نیاز:

مدار تغذیه دوبل برای Op-Amp در مدار کنترل تن صدا :

برای OP-AMP در مدار کنترل تن صدا، ما نیاز به دو منبع 15 و 15- ولت داریم. ما این ولتاژها را می توانیم از مدار زیر دریافت کنیم. شماتیک این مدار در زیر نشان داده شده است. ما از ای سی های رگولاتور 7815 و 7915 برای دریافت 15 ولت و 15- ولت استفاده می کنیم.

در این مدار از ترانس 12 ولت سه سر برای تولید 15V استفاده شده است. ترانسفورماتور ولتاژ را از 230 ولت به 12 ولت کاهش می دهد. در ادامه توسط دیودهای 1N4007 ولتاژ یکسو شده و توسط خازن های صافی ولتاژ کاملا صاف میشود و در اخر به ای سی های 7815 و 7915 داده می شود. 7815 به ما ولتاژ 15+ ولت و 7915 به ما 15- ولت می دهد.

 

شماتیک مدار و توضیحات :

همانطور که می بینید ابتدا سیگنال صوتی را به مدار میدهیم و سیگنال از فیلترهای بالاگذر و پایین گذر عبور می کند, تغذیه دوبل را به ای سی TL072 متصل میکنیم, 15+ ولت به پایه 8 و 15- ولت به پایه 4 وصل می شود. ورودی صوتی به ترمینال سوم TL072 داده می شود و ما خروجی را از ترمینال یک TL072 دریافت می کنیم. این خروجی به مقاومت متغیر (پتانسیومتر) داده می شود. با این پتانسیومترها می شود مقدا بمی(bass) , زیری(treble) و حجم(volume) صدا رو تغییر داد. و درنهایت خروجی را میتوان به یک بلندگو وصل کرد.

برای ورودی صوتی میتونید موبایل خودتون رو با یه جک 3.5 میلی متری به مدار متصل کنید. حالا با چرخاندن سه پتانسیومتر در مدار میتونید بمی(bass) , زیری(treble) و حجم(volume) را کنترل کنید.

یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Sound-control-tone-emic

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار کنترل تن صدا می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

3 دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید