مقدار استاندارد خازن ها

2

در این پست از سایت اِمیک, با مقدار یا رنج استاندارد خازن ها اشنا خواهیم شد. همانطور که می دانید خازن ها هم مانند دیگر قطعات الکترونیکی دارای رنج استانداردی هستند که هنگام طراحی مدارات الکترونیکی یا حتی هنگام خرید یک خازن لازم است که ما با این رنج استاندارد خازن ها اشنا باشیم. قبلا در پست “مقدار استاندارد مقاومت ها” با رنج استاندارد مقاومت ها بطور کامل اشنا شدیم که می توانید ان پست را هم مطالعه کنید.

همانطور که می دانید شرکت های تولید کننده قطعات الکترونیکی نمی توانند تمام مقادیر خازن ها و مقاومت و… را تولید کنند, چون اگر بخواهند باید میلیون ها قطعه مختلف تولید کنند که این امکان برای انها وجود ندارد. بنابراین استانداردهای خاصی برای قطعات الکترونیکی تعریف شده که طبق این استانداردها قطعات را تولید می کنند. من طبق بررسی هایی که کردم خازن ها طبق استاندارد E12 در بازار موجود بودند و مقادیر خارج از این محدوده به ندرت یافت می شد. استاندارد E12 شامل رنج خازن های زیر است:

standard-capacitor-values-2-emic

وقتی گفته می شود که استاندارد E12 شامل رنج خازن های بالا است, به معنی ان نیست که فقط شامل خازن های بالا می شود, بلکه شامل ضریب های دیگر (ضریب 10) مقادیر جدول بالا نیز می شود. به عنوان مثال برای خازن 1 پیکو فاراد که در جدول بالا هست, علاوه بر خودش شامل ضریب های ان نیز یعنی 10 پیکو, 100 پیکو, 1000 پیکو یا 1 نانو, 10 نانو, 100 نانو , 1000 نانو یا 1 میکرو, 10 میکرو, 100 میکرو و… نیز می شود.

یا در مثالی دیگر برای خازن 3.3 پیکو که در جدول بالا هست علاوه بر خودش ضریب های دیگر ان یعنی 33 پیکو, 330 پیکو, 3300 پیکو یا 3.3 نانو, 33 نانو, 330 نانو , 3300 نانو یا 3.3 میکرو, 33 میکرو, 330 میکرو و… را شامل می شود.

همانطور که می دانید خازن های رنج پیکو و نانو فاراد معمولا در نوع سرامیکی (عدسی) و یا پلی استر در بازار موجود هستند و خازن های رنج میکرو معمولا در نوع الکترولیتی موجود می باشند. نکته ی دیگر ولتاژ خازن ها می باشد که بسته به نوع انها در ولتاز های زیر موجود می باشند:

standard-capacitor-values-3-emic

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید