شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیآموزش لحیم کاری با هویه

  آموزش لحیم کاری با هویه

  در این پست از سایت اِمیک, نحوه لحیم کاری با استفاده از هویه را توضیح خواهم داد. دانستن لحیم کاری برای کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند بسیار ضروری است و لازم است که ما شیوه درست و صحیح این کار را بدانیم. در این پست سعی می کنم نحوه لحیم کاری با هویه و همچنین نکاتی که لازم است رعایت کنیم را بطور کامل توضیح دهم.

  soldering-emic

  در ابتدا بهتر است که با وسایل مورد نیاز برای لحیم کاری اشنا شویم. در زیر مهم ترین وسایل مورد نیاز برای لحیم کاری با هویه را مشاهده می کنید:

  هویه : هویه وسیله ای است که برای ذوب لحیم و اتصال قطعات فلزی به یکدیگر به کار می‌ رود.

  سیم لحیم : ماده واسط اتصال دهنده بین دو قطعه می باشد.

  روغن لحیم : برای تمیز کردن محل لحیم کاری از هر گونه چربی, رنگ, خاک, اکسید و… استفاده می شود.

  قلع کش : قلع کش وسیله ای برای برداشتن لحیم های اضافی از روی برد های الکترونیکی می باشد.

  ابزار و وسایل دیگری مانند پایه هویه, پاک کننده نوک هویه و سیم چین نیز مورد نیاز می باشد.

  مراحل لحیم کاری :

  ابتدا شما باید هویه خود را به برق متصل کنید تا کاملا داغ شود. هویه ها دارای انوع مختلفی می باشند و با وات های مختلفی موجود می باشند. معمولا برای لحیم کاری قطعات الکترونیکی معمولی مانند مقاومت ها, خازن ها, ترانزیستورها و… از هویه 40 وات استفاده می کنند. برای قطعات حساس تر که حرارت زیاد می تواند به انها اسیب برساند از هویه با وات کمتر از 40 وات و برای قطعات دارای پایه های بزرگ و ضخیم مثلا ترمینال ها, کلید و سوئیچ ها و… معمولا از هویه های با وات بالاتر از 40 وات استفاده می کنند.

  در مرحله بعد شما باید قطعات را در محل خود روی برد قرار دهید. می توانید قطعات را یکی یکی در محل خود قرار دهید و لحیم کنید یا اینکه همه انها را در محل خود قرار داده و در اخر شروع به لحیم کردن پایه های انها کنید. پس از قرار دادن هر قطعه در محل خود, برای جلوگیری از خارج شدن پایه های ان قطعه می توانید پایه های ان را که از پشت برد خارج شده اند, خم کنید. سیم های اضافی پایه های قطعات را می توانید بصورتی که حدود دو میلی متر از انها باقی بماند, توسط سیم چین کوتاه کنید.

  در ادامه هویه ای را که قبلا گذاشته اید داغ شود بردارید و نوک هویه را در محل لحیم کاری گذاشته, بصورتی که همزمان با دایره مسی که پایه قطعه از وسط ان بیرون امده و همچنین با پایه قطعه تماس داشته باشد تا هم دایره مسی محل لحیم کاری و هم پایه قطعه را گرم کند.

  پس از چند لحظه که محل لحیم کاری داغ شد, سیم لحیم را برداشته و از سمت مقابل در محل لحیم کاری ان را به ارامی فشار دهید تا ذوب شود. سیم لحیم را در محلی که نوک هویه با دایره مسی تماس پیدا می کند فشار دهید و این کار را تا زمانی که دور پایه قطعه کاملا توسط لحیم ذوب شده گرفته شود ادامه دهید. پس از ان سیم لحیم را برداشته و در اخر نوک هویه را از محل لحیم کاری جدا کنید. چند لحظه صبر کنید تا لحیمی که ذوب شده, سرد و سفت شود.

  دقت کنید که نباید مدت زیادی نوک هویه با پایه قطعه و محل لحیم کاری تماس داشته باشد چون حرارت هویه باعث اسیب به قطعه و برد می شود. بنابراین شما باید تا حد امکان لحیم کاری را سریع انجام دهید تا حرارت زیادی به قطعه اعمال نشود. سعی کنید از زمانی که نوک هویه را به پایه قطعه متصل می کنید تا زمانی که لحیم کاری تمام می شود و نوک هویه را جدا می کنید, این زمان بیشتر از 2 تا 3 ثانیه طول نکشد.

  در صورتی که محل لحیم کاری تمیز نباشد و یا اکسیده شده باشد, لحیم به خوبی به ان نخواهد چسبید. بنابراین در چنین شرایطی از مقداری روغن لحیم در محل لحیم کاری استفاده می کنند تا با قرار دادن نوک هویه, روغن لحیم ذوب شده و محل لحیم کاری را تمیز کند. البته اگر الودگی زیاد باشد می توان توسط یک سمباده نرم, محل لحیم کاری را تمیز کرد و بعد از روغن لحیم نیز استفاده کرد.

  نکته ای که لازم است به ان توجه کنید این می باشد که استفاده از روغن لحیم در مدارات حساس و بخصوص مدارات رادیویی توصیه نمی شود و در صورت استفاده باید حتما پس از اتمام لحیم کاری, روغن لحیم ذوب شده ای که روی برد باقی مانده را کاملا پاک کرد. چون روغن لحیم مقداری خاصیت رسانایی دارد و در صورت باقی ماندن روی برد, می تواند باعث عدم کارکرد صحیح مدارات حساس شود. البته برخی از سیم های لحیم, درون خود مقداری روغن لحیم دارند که با ذوب شدن سیم لحیم, روغن درون ان نیز ذوب می شود و محل لحیم کاری را تمیز می کند. دلیل دود کردن سیم لحیم در هنگام لحیم کاری نیز همین روغن لحیم درون ان می باشد.

  درصورتی که در هنگام لحیم کاری به اشتباه پایه ای را لحیم کردید و یا اشتباهاً دو پایه را به هم متصل کردید و یا در هر شرایط دیگری که لازم بود لحیم روی برد را بردارید, ابتدا توسط هویه ان لحیم را ذوب کنید و در ادامه توسط قلع کش, می توانید لحیم را از روی برد و پایه قطعه بکشید و بردارید.

  زمانی که از هویه استفاده نمی کنید, برای جلوگیری از اسیب رساندن به جایی و جلوگیری از سوختگی و… ان را درون پایه هویه قرار دهید. همچنین در صورتی که نوک هویه کثیف بود, برای تمیز کردن ان می توانید از پاک کننده نوک هویه یا اسفنج نسوز استفاده کنید.

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img