چهارشنبه, خرداد 30, 1403
More

  آشنایی با آی سی NE555

  در این پست از سایت اِمیک, با ای سی بسیار معروف و کاربردی NE555 اشنا خواهیم شد. ای سی 555 که به ای سی تایمر نیز معروف است در مدارات و پروژه های مختلفی استفاده می شود و اگر مداراتی که در سایت ما منتشر می شود را بررسی کرده باشید, حتما مشاهده کرده اید که در تعداد زیادی از انها از ای سی 555 استفاده شده است. از این ای سی می توان برای ایجاد پالس هایی با فرکانس مختلف یا به عنوان تایمر و ایجاد تاخیر های طولانی چند دقیقه ای و همچنین ایجاد شکل موج و… استفاده کرد. ای سی 555 یک ای سی بسیار قدرتمند و با پایداری بالا است که می تواند به عنوان نوسان ساز مونواستابل (monostable), بای استابل (bistable) و یا آستابل(astable) با دقتی بسیار بالا استفاده شود. برخی از مدارات که این ای سی در انها استفاده می شود شامل مدار تایمر تاخیر در وصل, مدارات ایجاد پالس, مدارات نوسان ساز و ایجاد شکل موج, ساعت, ایجاد صدا و الارم, چشمک زن, منابع تغذیه, فرستنده و گیرنده ها و… می شود. شکل ظاهری ای سی 555 به صورت زیر است:

  ne555-timer-ic-emic

  همانطور که مشاهده می کنید این ای سی دارای 8 پایه می باشد که در ادامه با این پایه ها بیشتر اشنا خواهیم شد. به این دلیل نام ان را ای سی 555 گذاشته اند که در مدار داخلی خود دارای 3 مقاومت 5 کیلو اهم است. در تصویر زیر ترتیب پایه های ای سی 555 به همراه مدار داخلی ان را مشاهده می کنید:

  ne555-timer-ic-pinout-emic

  ولتاژ تغذیه ای سی 555 می تواند در محدوده 4.5 تا 15 ولت DC انتخاب شود. خروجی ای سی 555 مطابق با استاندارد TTL است و می تواند به صورت دو سطح ولتاژ High و Low باشد. ماکزیمم جریان خروجی این ای سی 200 میلی امپر می باشد, بنابراین می توان بسیاری از رله ها, بلندگوها, موتورهای کوچک و… را بدون نیز به مدارات واسط راه اندازی کرد. ماکزیمم فرکانس خروجی ای سی 555 نیز 500KHz می باشد.

  پایه های ای سی 555 :

  پایه 1 : پایه Ground می باشد که باید به زمین (صفر ولت) متصل کنیم.

  پایه 2 : پایه تریگر Trigger می باشد. در صورتی که ولتاژ این پایه از یک سوم ولتاژ VCC کمتر باشد, فلیپ فلاپ داخلی ای سی را به حالت ست در می اورد و باعث می شود خروجی ای سی از سطح ولتاژ Low (صفر منطقی یا GND) به سطح ولتاژ High (نزدیک به VCC) تغییر کند.

  پایه 3 : پایه خروجی Output ای سی می باشد و همانطور که گفته شد, مطابق با استاندارد TTL است و ماکزیمم جریان خروجی ان نیز 200 میلی امپر می باشد

  پایه 4 : این پایه برای ریست Reset فلیپ فلاپ داخلی ای سی و در نتیجه ریست شدن خروجی ای سی 555 است و در صورتی که به ان نیاز نداشته باشیم معمولا برای جلوگیری از ریست ناخواسته ان را به VCC یا مثبت تغذیه متصل می کنند. برای ریست شدن خروجی ای سی باید این پایه را برای یک لحظه به GND یا صفر ولت متصل کنیم.

  پایه 5 : پایه ولتاژ کنترل, در صورتی که بخواهیم ولتاژ آستانه بالایی و آستانه پایینی موجود در ورودی منفی مقایسه کننده اول و ورودی مثبت مقایسه کننده دوم, همان دو سوم VCC و VCC یک سوم بماند با این پایه کاری نداریم و ان را با یک خازن 10 نانو فاراد به زمین متصل می کنیم تا نویز روی ان اثری نگذارد. ولی در صورتی که بخواهیم ولتاژ های آستانه را خودمان تغییر داده یا کنترل کنیم با اعمال یک منبع ولتاژ به این پایه می توانیم این کار را انجام دهیم. از این پایه برای مدولاسیون پهنای پالس یا کنترل تاخیر بوسیله ولتاژ و… استفاده می شود.

  پایه 6 : در صورتی که ولتاژ پایه Threshold از دو سوم VCC بیشتر شود, خروجی مقایسه کننده دوم High شده و فلیپ فلاپ را Reset می کند و باعث صفر یا Low شدن خروجی ای سی می شود.

  پایه 7 : پایه تخلیه Discharge می باشد. این پایه بصورت مستقیم به پایه کلکتور ترانزیستور دو قطبی NPN داخلی ای سی 555 وصل شده است و در هنگام Reset فلیپ فلاپ داخلی ای سی, ترانزیستور اشباع شده و پایه 7 به زمین وصل می­ شود. که معمولا برای تخلیه بار خازن و رفتن به سیکل بعدی تایمینگ استفاده می شود.

  پایه 8 : پایه تغذیه ای سی یا VCC می باشد که می تواند به ولتاژ مثبت 4.5 تا 15 ولت DC متصل شود.

  در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد ای سی 555 دارید, می توانید دیتاشیت ان را از طریق لینک زیر دانلود و مطالعه کنید.

  دیتاشیت آی سی NE555 (انگلیسی)

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  2 نظرات

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img