مدار LED چشمک زن با ولتاژ 220 ولت

2

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار جالب و کاملا عملی به نام LED چشمک زن با ولتاژ 220 ولت (برق شهری) قرار داده شده است. این مدار بسیار ساده بوده و از قطعات کم و ارزان قیمتی تشکیل شده است که در ادامه شماتیک ان را مشاهده می کنید.

220V-AC-Blinking-LED-Circuit-emic

همانطور که مشاهده می کنید در این مدار از یک دیاک DB3 استفاده شده است. قبل از اینکه عملکرد مدار بالا را توضیح بدهم, بهتر است که با دیاک (Diac) اشنا شویم. دیاک یک قطعه دوسر می باشد یعنی دو پایه دارد و عملکرد ان به این صورت است که تا زمانیکه ولتاژ دوسر ان به حد ولتاژ شکست دیاک نرسد, اجازه عبور جریان را نمی دهد. وقتی ولتاژ دوسر ان به حد ولتاژ شکست رسید, جریان را هدایت می کند. همانطور که گفته شد دیاکی که در این مدار استفاده شده DB3 است و دارای ولتاژ شکست 32 ولت می باشد. پس تا زمانی که ولتاژ دوسر این دیاک به 32 ولت نرسد اجازه عبور جریان را نمی دهد.

عملکرد این مدار بسیار ساده می باشد. پس از اعمال 220 ولت به مدار, خازن C1 از طریق مقاومت R1 و دیود D1 شروع به شارژ شدن می کند. وقتی که ولتاژ خازن C1 از 32 ولت بیشتر شد (ولتاژ شکست دیاک DB3) دیاک هدایت کرده و باعث چشمک زدن LED می شود, خازن C1 نیز به وسیله LED دشارژ می شود. این روند پشت سرهم تکرار می شود و باعث چشمک زدن LED می شود.

توجه: هنگام کار کردن با این مدار باید بسیار دقت کنید, این مدار بطور مستقیم به ولتاژ 220 ولت برق شهری متصل است و هنگام روشن بودن مدار اکثر قسمت های ان به برق شهری متصل است و احتمال برق گرفتگی وجود دارد. پس هنگام روشن بودن مدار به هیچ عنوان به قطعات و یا خطوط پشت برد دست نزنید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید.

زمان چشمک زدن LED به مقدار خازن C1 و مقاومت R1 بستگی دارد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P1-220V-AC-Blinking-LED-Circuit-emic

لیست قطعات:

 • مقاومت   R1=47K اهم
 • مقاومت   R2=270Ω اهم
 • خازن الکترولیت   C1=47uF/50V
 • دیود   D1=1N4007
 • دیاک   D2=DB3
 • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)

 

- دانلود PCB

فایل PCB طراحی شده برای مدار LED چشمک زن با ولتاژ 220 ولت را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

پرداخت و دانلود

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

 • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
 • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

2 دیدگاه‌ها

 1. اقا ال ای دی چه رنگی بزاریم
  بخاطر ولتاژ ها پرسیدم چون ولتاژ های ال ای دی ها با هم متفاوت است ممنون میشم جواب بدید

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید