دوشنبه, خرداد 28, 1403
More
  خانهمدارهای الکترونیکیمدارهای تایمر NE555مدار چشمک زن دوبل با ولتاژ 220 ولت و ای سی NE555

  مدار چشمک زن دوبل با ولتاژ 220 ولت و ای سی NE555

  در این پست از سایت اِمیک, مدار LED چشمک زن دوبل با ولتاژ 220 ولت (برق شهری) و با استفاده از ای سی NE555 قرار داده شده است. در این مدار از 12 عدد LED برای رقص نور یا چشمک زدن استفاده شده است. مدار زیر تقریبا ساده می باشد و از قطعات کمی تشکیل شده است. مدار زیر به هیچ گونه ترانسی برای کاهش ولتاژ نیاز ندارد و مستقیما به برق 220 ولت متصل می شود. در واقع در این مدار برای کاهش ولتاژ از یک خازن استفاده شده است. در ادامه شماتیک این مدار جالب را مشاهده می کنید:

  230V-LED-Flasher-Using-555-emic

  عملکرد این مدار به این صورت است که ولتاژ برق شهری یا همان 220 ولت توسط خازن C1 کاهش پیدا می کند. این ولتاژ توسط دیود های D1 تا D4 که یک پل دیودی را تشکیل می دهند یکسوسازی می شود و این ولتاژ یکسو شده در نهایت توسط خازن صافی C2 به ولتاژ DC تبدیل می شود. دیود زنر DZ1 این ولتاژ DC را برای تغذیه مدار به 12 ولت کاهش می دهد. این قسمت مدار که تا اینجا توضیح دادم برای تامین تغذیه مدار بود و قسمت چشمک زن مدار شامل ای سی 555 و قطعات اطراف ان می باشد که در ادامه توضیح خواهم داد.

  ای سی 555 در مدار بالا به صورت یک مولتی ویبراتور آستابل بسته شده است. ای سی 555 در واقع در خروجی خود یک سیگنال مربعی تولید می کند که این سیگنال باعث چشمک زدن LED ها می شود. فرکانس این سیگنال که سرعت چشمک زدن LED ها را مشخص می کند توسط پتانسیومتر RV1 قابل تنظیم است. در این مدار از 12 عدد LED برای چشمک زدن استفاده شده است.

  توجه : در هنگام کار کردن با این مدار باید بسیار دقت کنید, این مدار بطور مستقیم به ولتاژ 220 ولت برق شهری متصل است و در زمان روشن بودن مدار اکثر قسمت های ان به برق شهری متصل است و احتمال برق گرفتگی وجود دارد. پس هنگام روشن بودن مدار به هیچ عنوان به قطعات و یا خطوط پشت برد دست نزنید و تمام نکات ایمنی را رعایت کنید.

  نکته : این مدار مشابه مدار چشمک زن دوبل با کنترل سرعت هست که قبلا در سایت منتشر کرده بودم و تنها تفاوت ان این است که مدار بالا با برق 220 ولت شهری کار می کند و مدار قبلی نیاز به باتری یا اداپتور 9 ولت داشت. اون مدار را بصورت عملی تست کرده بودم که می تونید کلیپ تست مدار را در لینکی که قرار دادم مشاهده کنید.

  همانطور که گفته شد, سرعت چشمک زدن LED ها را می توان توسط پتانسیومتر RV1 تنظیم کرد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  P-230V-LED-Flasher-Using-555-emic

  لیست قطعات:

  • مقاومت   R1=1M اهم 1 وات
  • مقاومت   R2=10K اهم
  • مقاومت   R3,R4,R5,R6=62Ω
  • پتانسیومتر(تریمر)   RV1=100K اهم
  • خازن پلی استر   C1=330nF با ولتاژ 400 ولت
  • خازن الکترولیت   C2=330uF/25V
  • خازن الکترولیت   C3=10uF/25V
  • خازن عدسی   C4=10nF
  • دیود   D1,D2,D3,D4=1N4007
  • دیود زنر   DZ1=12V/1W
  • ای سی   U1=NE555 به همراه سوکت
  • 12 عدد LED پنج میلیمتر

   

  - دانلود PCB

  فایل PCB طراحی شده برای مدار چشمک زن دوبل با ولتاژ 220 ولت و ای سی NE555 را می توانید از طریق دکمه زیر پرداخت و دانلود کنید.

  پرداخت و دانلود

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  • فایل پروتئوس شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس, مناسب ساخت PCB به روش اتو به همراه راهنمای ساخت PCB
  • فایل آلتیوم شامل: فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار آلتیوم (ﭘﺮوﺗﻞ) آماده ارائه به شرکت های چاپ PCB

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img