شنبه, اردیبهشت 29, 1403
More
  خانهآموزشمطالب آموزشیلیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد

  لیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد

  در این پست از سایت اِمیک, یک لیست از قطعات الکترونیکی پرکاربرد را قرار خواهم داد, در واقع در این پست ما با نحوه تهیه یک پک کامل از قطعات الکترونیکی پر استفاده اشنا خواهیم شد. تهیه پک قطعات الکترونیکی پرکاربرد هزینه زیادی ندارد و به نظر من کسی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کند و روزانه با مدارات و پروژه های مختلف الکترونیکی سرو کار دارد, لازم است که حتما یک پک از قطعات الکترونیکی پر کاربرد داشته باشد.

  electronic-component-pack-emic

  من تقریبا چند ماه پیش تصمیم گرفتم که یک پک از قطعات الکترونیکی تهیه کنم تا دیگر هنگام تست یک مدار یا پروژه بدلیل نداشتن یک مقاومت یا… مجبور نشوم کلی راه برای خرید اون یک قطعه برم و چندین ساعت وقتم تلف بشه, بنابراین با توجه به نیاز و تجربه خودم یک لیست از قطعات الکترونیکی پرکاربرد تهیه کردم و امروز تصمیم گرفتم که این لیست قطعات را در سایت منتشر کنم تا شما دوستان هم اگر تصمیم گرفتید که یک پک از قطعات الکترونیکی پر کاربرد برای خودتون تهیه کنید, از لیست زیر کمک بگیرید.

  این لیست قطعات شامل مقاومت ها, خازن ها, دیودها, سلف ها, ترانزیستورها, ای سی ها و… می شود. مطمئنا برای تهیه یک پک از قطعات الکترونیکی پر استفاده ما نیاز به همه ی به عنوان مثال ترانزیستورها یا ای سی ها یا… نداریم و به تعدادی از انها نیاز داریم که بیشتر استفاده می شوند.

  لیست مقاومت های پرکاربرد :

  در ابتدا من با مقاومت شروع می کنم. مقاومت یک قطعه بسیار پر استفاده در الکترونیک هست و در اکثر مدارات الکترونیکی چندین عدد از انها وجود دارد. قبلا چندین پست در مورد مقاومت ها در سایت منتشر کرده بودم که توصیه می کنم پست “آشنایی با انواع مقاومت” و بخصوص پست “مقدار استاندارد مقاومت ها” را حتما مطالعه کنید. برای مقاومت بهتر است که ما تمام رنج مقاومت های 5 درصد (تلرانس 5 درصد) را تهیه کنیم. از انجایی که مقاومت قطعه ارزان قیمتی است, بنابراین تهیه رنج کامل ان هزینه زیادی ندارد. رنج کامل مقاومت های 5 درصد بصورت زیر است:

  STANDARD-RESISTOR-VALUE-E24-5-emic

  البته همه ی مقادیر جدول بالا در بازار پیدا نمی شوند, شما ان تعداد از مقاومت های موجود در جدول بالا را که پیدا کردید تهیه کنید.

  لیست خازن های پرکاربرد :

  یکی دیگر از قطعات پر استفاده در الکترونیک خازن است. قبلا نیز در پست هایی با عنوان “آشنایی با خازن و انواع آن” و “مقدار استاندارد خازن ها” با خازن ها اشنا شدیم. برای پک خازن ما دو نوع خازن عدسی و الکترولیت را تهیه می کنیم. خازن عدسی را هم بهتر است که رنج کامل ان را تهیه کنیم. قبلا در پست مقدار استاندارد خازن ها من رنج کامل خازن ها را گفتم که طبق ان پست رنج کامل خازن عدسی را تهیه کنید. خازن الکترولیت هم مقادیر زیر را توصیه می کنم تهیه کنید:

  0.1 میکرو فاراد 0.22 میکرو فاراد 0.47 میکرو ر
  1 میکرو فاراد 2.2 میکرو فاراد 3.3 میکرو فاراد
  4.7 میکرو فاراد 10 میکرو فاراد 22 میکرو فاراد
  33 میکرو فاراد 47 میکرو فاراد 100 میکرو فاراد
  220 میکرو فاراد 330 میکرو فاراد 470 میکرو فاراد
  680 میکرو فاراد 1000 میکرو فاراد

  (ولتاژ خازن های الکترولیت جدول بالا هم توصیه می کنم 25 ولت یا بیشتر باشد)

  لیست سلف های پرکاربرد :

  سلف ها نسبت به مقاومت و خازن استفاده کمتری دارند ولی حتما باید در پک قطعات الکترونیکی خودمان رنجی از سلف هم داشته باشیم. برای سلف می توانید رنج کامل سلف مقاومتی را تهیه کنید. سلف مقاومتی نیز مانند خازن عدسی و مقاومت معمولی قیمت پایینی دارند و تهیه رنج کامل ان هزینه زیادی نخواهد داشت. همانطور که گفتم سلف استفاده کمتری نسبت به خازن ها و مقاومت ها دارد, اگر نخواستید که رنج کامل ان را تهیه کنید, حداقل توصیه می کنم مقادیر زیر را تهیه کنید:

  1 میکرو هانری 10 میکرو هانری 100 میکرو هانری
  27 میکرو هانری 68 میکرو هانری 82 میکرو هانری
  150 میکرو هانری 220 میکرو هانری 560 میکرو هانری

  لیست دیودهای پرکاربرد :

  دیودها یکی دیگر از قطعات پر استفاده در مدارات الکترونیکی هستند. دیود های زیر استفاده بیشتری نسبت به دیگر دیودها دارند که حتما این دیودها را در پک قطعات خود جای دهید:

  1N4148 1N4007 1N5819
  1N5408 1N5822 6A10

   

  همچنین دیودهای زنر هم بسیار پر استفاده هستند که توصیه می کنم رنج کامل انها را تهیه کنید, دیودهای زنر بسیار ارزان قیمت هستند و تهیه رنج کامل انها هزینه زیادی ندارد. البته من پک قطعاتم را که بررسی کردم رنج کامل دیود زنر را نداشتم و فقط دیودهای زنر 5.1 ولت, 5.6 ولت, 6.2 ولت, 9.1 ولت, 10 ولت, 12 ولت, 15ولت و 22 ولت (همه 1 وات) را داشتم. بنابراین توصیه می کنم حداقل دیودهای زنری که نام بردم را تهیه کنید.

  من این پست را در اینجا تمام می کنم, البته در پستی دیگر که بعداً لینک ان را در زیر قرار خواهم داد, لیست دیگر قطعات یعنی ترانزیستورها و ای سی ها و… را هم قرار می دهم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید باشد.

  لیست قطعات الکترونیکی پرکاربرد (بخش دوم)

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  5 نظرات

  1. سلام خدمت استاد ومهندس عزیز که دلسوزانه این مطالب رو در اختیار ما قرار دادید من مدتی هست که علاقه مند شدم که وارد کار الکترونیک بشم چند تا توصیه یا راهنمایی به بنده بفرمایید ممنون

  2. سلام مهندس عزیز
   لطف میکنید یه لیست از قطعات پر کاربرد جهت تعمیرات برد ( لوازم خانگی و تعمیر هشتبرد و پاور را که مورد نیاز است را برام بفرستید
   خیلی ممنون

  3. سلام و درود
   ممنون از لیست خوبتون.
   من یه راهنمایی از شما میخواستم و اونم اینه که برای یک فروشگاه کوچک به نظر شما چه قطعاتی پرکاربرد تره ممنون میشم اگر با من تماس بگیرید.
   ***. شهرام زیوردار

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img