آموزش ساخت تستر ساده اتصالی و قطعی

1

در این پست از سایت اِمیک, آموزش ساخت  یک مدار بسیار ساده ولی کاربردی به نام تستر اتصالی و قطعی قرار داده شده است. تمام کسانی که در زمینه الکترونیک فعالیت می کنند نیاز به یک وسیله برای تست قطعی و اتصالی دارند که در این پست نحوه ساخت یک تستر ساده را توضیح خواهم داد.

احتمالا برای شما هم پیش امده که به عنوان مثال بخواهید یک سیم را از نظر قطعی تست کنید یا اینکه خطوط مسی یک برد را از نظر قطعی و اتصال تست کنید, به وسیله این مدار ساده ای که در ادامه مشاهده می کنید به راحتی می توانید سیم ها, بردهای مدار چاپی و همچنین قطعاتی مانند کلید, فیوز و… را به راحتی تست کنید و از سلامت یا خرابی ان اطلاع پیدا کنید.

همانطور که گفته شد مدار زیر بسیار ساده است و ساخت ان بسیار اسان می باشد حتی برای کسانی که اطلاع زیادی در زمینه الکترونیک ندارند. در واقع مدار زیر فقط از یک LED که یک مقاومت نیز با ان سری شده است تشکیل شده و به یک باتری نیز برای تغذیه مدار نیاز دارید. در ادامه شماتیک این مدار ساده و کاربردی را مشاهده می کنید:

Make-a-Continuity-Tester-emic

به راحتی می توانید این مدار ساده را روی یک تکه کوچک از برد سوراخ دار بسازید و از ان برای کاربردهای مورد نظرتان استفاده کنید. همانطور که گفته شد مدار بالا از یک LED معمولی تشکیل شده است که توسط یک مقاومت محدود کننده جریان به مقدار 680 اهم به باتری 9 ولت متصل شده است.

عملکرد مدار به این صورت است که با اتصال پراب های مشخص شده به دو سر سیم یا هر وسیله رسانای دیگری که می خواهیم تست کنیم, مسیر جریان برقرار شده و LED روشن می شود.

به عنوان مثال اگر ما بخواهیم یک سیم را به وسیله این مدار تست کنیم, فقط کافی دو پراب مشخص شده را به دوسر سیم متصل کنیم. در این حالت اگر سیم سالم باشد, LED روشن می شود و اگر سیم دارای قطعی باشد, LED خاموش است.

P-Make-a-Continuity-Tester-emic

تغذیه مدار بالا می تواند از طریق اداپتور یا باتری تامین شود. ولی بهتر است برای تغذیه مدار از باتری استفاده کنید تا بتوانید به راحتی مدار را جابجا کنید و استفاده از ان راحت تر شود. از یک باتری کتابی 9 ولت می توانید برای تغذیه مدار استفاده کنید و از انجایی که این مدار مصرف بسیار کمی دارد یک باتری برای مدت زیادی دوام می اورد و نیاز به تعویض سریع ندارد. پس از ساخت مدار می توانید ان را درون یک جعبه قرار دهید و فقط نیاز است که پراب ها و LED از جعبه بیرون باشند.

نظر یادتون نره…

یک دیدگاه

  1. سلام مهندس مداری وجود دار برای میکروفن خازنی که به جای فیش 3.5 میل صوتی از usb برای اتصال به کامپیوتر استفاده کرد ورودی میکروفت کامپیوتر خراب شده فیش 3.5 را وارد می کنی لحظه اول صدا ضبط می شه ولی دوباره قطع می شه با فیش های مختلف هم امتحان کردم جواب نداد

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید