مدار ماژول رله

4

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار کاربردی به نام مدار ماژول رله قرار داده شده است. این مدار دقیقا همان مدار ماژول های رله موجود در بازار است که به راحتی و با هزینه کم می توانید ان را بسازید و در پروژه های مختلف از ان استفاده کنید.

همانطور که می دانید ما نمی توانیم یک رله را بطور مستقیم به اکثر ای سی ها و میکروکنترلرها متصل کنیم و باید از طریق یک مدار واسط مانند مدار زیر این کار را انجام دهیم. دلیل ان نیز این می باشد که جریان خروجی ای سی ها محدود است و نمی تواند یک رله را بطور مستقیم راه اندازی کند.

یکی از ویژگی های مدار زیر استفاده از اپتوکوپلر در ان می باشد. از انجایی که معمولا ولتاژی که به رله متصل می کنیم و می خواهیم ان را قطع و وصل کنیم, ولتاژ بالایی است و حتی ممکن است ولتاژ AC باشد بهتر است که رله از ای سی یا میکروکنترلر ما ایزوله و از نظر الکتریکی جدا باشد تا ولتاژ بالا و یا نویز بر ای سی ما تاثیر نگذارد. مدار زیر نیز دارای یک اپتوکوپلر برای ایزولاسیون می باشد و بنابراین ورودی و خروجی این مدار از یکدیگر ایزوله می باشند.

قطعات استفاده شده در مدار زیر بسیار ارزان قیمت و قطعاتی کاملا معمولی هستند که به راحتی می توانید از اکثر فروشگاه های قطعات الکترونیکی انها را تهیه کنید. در ادامه شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

active-low-relay-module-circuit-emic

در مدار بالا مقاومت های R1 و R2 برای محدود کردن جریان استفاده شده اند. اپتوکوپلر PC817 نیز برای ایزولاسیون استفاده شده است. وظیفه ترانزیستور Q1 راه اندازی و درایو کردن رله می باشد. LED نیز با وصل شدن رله روشن می شود و در زمان قطع رله خاموش است. دیود D1 یک دیود هرزگرد یا ضربه گیر است که به منظور حذف ولتاژ القایی حاصل از بارهای سلفی استفاده می‌شود.

پس از ساخت مدار برای تست ان کافی است که تغذیه 5 ولت را به محل های مشخص شده با عبارت VCC و GND متصل کنید. در این حالت با مثبت کردن پایه مشخص شده با عبارت IN(micro) رله قطع می شود و با منفی کردن پایه IN(micro) رله وصل می شود. دقت کنید که این مدار Active Low است یعنی همانطور که گفته شد برای وصل شدن رله باید پایه IN(micro) به منفی تغذیه (GND) متصل شود.

قبلا نیز همین مدار را با این تفاوت که بصورت Active High بود یعنی با مثبت کردن پایه IN(micro) رله فعال می شد در سایت قرار داده بودم که برای مشاهده ان پست می توانید اینجا کلیک کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-active-low-relay-module-circuit-emic

لیست قطعات :

 • مقاومت   R1=1K اهم
 • مقاومت   R2=560Ω اهم
 • دیود   D1=1N4007
 • ترانزیستور   Q1=2N2222
 • اپتوکوپلر PC817
 • ال ای دی 5 میلیمتر (LED)
 • رله 5 ولت تک کنتاکت (RL1)

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار ماژول رله می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

 • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
 • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
 • راهنمای ساخت PCB
 • آموزش ساخت PCB به روش اتو
 • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

4 دیدگاه‌ها

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید