آشنایی با آی سی CD4017

0

در این پست از سایت اِمیک, با آی سی شمارنده CD4017 بطور خلاصه اشنا خواهیم شد. CD4017 یکی از ای سی های نسبتاً معروف و بسیار کاربردی در الکترونیک می باشد که در مدارات مختلف, بخصوص مدارات رقص نور از ان استفاده می شود. این ای سی یک شمارنده 10 بیتی می باشد که در ادامه در مورد عملکرد ان بیشتر توضیح خواهم داد. در زیر ترتیب پایه های ای سی CD4017 را مشاهده می کنید:

CD4017-Pinout-emic

ای سی CD4017 دارای 10 پایه خروجی می باشد که در تصویر بالا با Q0 تا Q9 مشخص شده اند (پایه های 1 تا 7 به همراه پایه 9 و 10 و 11) پایه 8 منفی تغذیه ای سی می باشد و پایه 16 نیز مثبت تغذیه ای سی است. پایه 14 ورودی کلاک ما می باشد و پایه های 13 و 15 نیز برای فعالسازی کلاک (فعالسازی شمارش) و ریست ای سی می باشند که معمولا به منفی تغذیه (پایه 8) متصل می شوند. اگر پایه 13 را به مثبت تغذیه متصل کنیم عمل شمارش متوقف می شود و اگر پایه 15 را به مثبت متصل کنیم ای سی ریست می شود. پایه 12 نیز خروجی سرریز شمارنده است.

عملکرد ای سی CD4017 به این صورت است که با اعمال پالس به پایه 14 این ای سی, پایه های خروجی ان یعنی Q0 تا Q9 به ترتیب و بصورت یک به یک از حالت صفر منطقی به حالت یک منطقی تغییر می کنند. به عبارت دیگر این ای سی تعداد پالس های ورودی که به پایه 14 ان اعمال می کنیم را می شمارد و با توجه به تعداد پالس ورودی خود, یکی از خروجی ها را فعال می کند. مثلا اگر فقط یک پالس به پایه 14 اعمال کنیم, ای سی پایه Q0 خود را فعال یا یک منطقی می کند. یا در مثال دیگر اگر 3 پالس به پایه 14 اعمال کنیم, ای سی ابتدا پایه Q0 و در ادامه پایه Q1 و با رسیدن پالس سوم پایه Q2 خود را فعال می کند.

برای درک بهتر عملکرد ای سی به مثالی که در ادامه می گویم نیز دقت کنید. فرض کنیم که ما یک کلید فشاری به پایه 14 ای سی که ورودی کلاک است متصل کرده ایم و سر دیگر کلید به مثبت تغذیه متصل است, همچنین پایه 14 توسط یک مقاومت پول دان شده تا در حالت وصل نبودن کلید, پایه 14 صفر باشد. در این حالت با هر بار فشار دادن کلید در واقع یک پالس به پایه 14 اعمال می کنیم. در این حالت با یک بار فشار دادن کلید ما فقط یک پالس به ای سی اعمال کرده ایم و در نتیجه ای سی پایه Q0 خود را روشن می کند. با دوباره فشار دادن کلید ما پالس دوم را هم به ای سی اعمال می کنیم که در نتیجه ای سی پایه Q0 را صفر کرده و پایه Q1 را یک (فعال) می کند. اگر یک بار دیگر کلید را فشار دهیم ای سی پالس سوم را هم دریافت می کند و در نتیجه پایه Q1 را صفر و پایه Q2 را فعال می کند و این روند ادامه دارد. اگر فشار دادن کلید را ادامه دهیم تا زمانی که پایه خروجی اخر یعنی Q9 فعال شود, با یک بار دیگر فشار دادن کلید, دوباره از اول شروع می شود و پایه Q0 فعال می شود.

ولتاژ تغذیه این ای سی نیز 3 تا 15 ولت DC می باشد که البته ماکزیمم ولتاژ ای سی در برخی از منابع تا 18 ولت نیز گفته شده که توصیه می کنم شما همان 15 ولت را در نظر بگیرید تا به ای سی آسیبی وارد نشود.

در این پست بطور خلاصه با آی سی شمارنده CD4017 اشنا شدیم, برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید دیتاشیت ان را از طریق لینک زیر دانلود کنید.

دیتاشیت آی سی CD4017 (انگلیسی)

نظر یادتون نره…

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید