شنبه, اردیبهشت 1, 1403
More

  مدار شمارنده با آی سی CD4017

  در این پست از سایت اِمیک, یک مدار ساده و کاملا عملی و تست شده به نام شمارنده با استفاده از آی سی CD4017 قرار داده شده است. همچنین به این مدار می توان مدار راه انداز آی سی CD4017 یا مدار تست آی سی CD4017 نیز گفت. قبلا نیز پستی با عنوان “آشنایی با آی سی CD4017” در سایت منتشر کرده بودم که در ان پست بطور خلاصه با این ای سی اشنا شدیم که توصیه می کنم ان پست را هم مطالعه کنید. در زیر شماتیک این مدار جالب را مشاهده می کنید :

  Counter-circuit-with-CD4017-IC-emic

  عملکرد ای سی CD4017 به این صورت است که با اعمال پالس به پایه 14 این ای سی, پایه های خروجی ان یعنی Q0 تا Q9 به ترتیب و بصورت یک به یک از حالت صفر منطقی به حالت یک منطقی تغییر می کنند.

  همانطور که در شماتیک بالا مشاهده می کنید, ده عدد LED به پایه های خروجی ای سی (پایه های Q0 تا Q9) متصل شده است و پایه ورودی کلاک ای سی نیز (پایه 14) به یک کلید فشاری (SW1) متصل شده است. عملکرد مدار بالا به این صورت است که با هر بار فشار دادن کلید, LED ها به ترتیب از LED1 شروع به روشن شدن می کنند. با هر بار فشار دادن کلید در واقع یک پالس به پایه 14 اعمال می کنیم. به عنوان مثال اگر فقط یک بار کلید را فشار دهیم, خروجی Q0 ای سی یا همان LED1 روشن می شود. در صورتی که 3 بار کلید را پشت سر هم فشار دهیم, با فشار اول کلید LED1 روشن می شود با دوباره فشار دادن کلید, LED1 خاموش و LED2 روشن می شود و بار سومی که کلید را فشار می دهیم, LED2 نیز خاموش می شود و LED3 روشن می شود و این روند ادامه دارد و بار هر بار فشار دادن دوباره کلید, LED بعدی روشن می شود. زمانی هم که LED اخر یعنی LED10 روشن شود, با یک بار دیگر فشار دادن کلید, دوباره از اول شروع می شود و LED1 روشن می شود.

  مقاومت R1 برای محدود کردن جریان و جلوگیری از اسیب به LED ها می باشد, دقت کنید که توان این مقاومت باید 2 وات یا بیشتر باشد. مقاومت R2 نیز برای پول دان کردن پایه ورودی کلاک یا پایه 14 می باشد و در زمانی که کلید فشار داده نشده است, پایه 14 را زمین می کند. خازن C1 نیز برای حذف نوسانات کلید می باشد.

  همانطور که مشاهده می کنید تغذیه این مدار نیز 9 ولت DC می باشد که می توانید از اداپتور یا باتری 9 ولت استفاده کنید. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

  P-Counter-circuit-with-CD4017-IC-emic

  لیست قطعات :

  • مقاومت   R1=470Ω اهم 2 وات
  • مقاومت   R2=220K اهم
  • خازن عدسی   C1=100nF
  • ای سی   U1=CD4017
  • ال ای دی 5 میلیمتر 10 عدد (LED1 تا LED10)
  • کلید فشاری (SW1)

   

  - دانلود PCB

  برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار شمارنده با آی سی CD4017 می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

  • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
  • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
  • راهنمای ساخت PCB
  • آموزش ساخت PCB به روش اتو
  • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

  » پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

  تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

   

   

  نظر یادتون نره…

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img