مدار تولید ولتاژ منفی با آی سی 555

3

در این پست از سایت اِمیک, یک مدار بسیار کاربردی و کاملا عملی به نام مدار تولید ولتاژ منفی یا مدار تبدیل ولتاژ مثبت به منفی قرار داده شده است. در این مدار از ای سی بسیار معروف NE555 استفاده شده است. در برخی از پروژه ها ممکن است که ما علاوه بر ولتاژ مثبت نیاز به ولتاژ منفی نیز داشته باشیم, که در چنین شرایطی ما نیاز به یک منبع تغذیه دوبل داریم. منبع تغذیه های دوبل بسیار گران قیمت هستند و ممکن است که به راحتی هم پیدا نشوند, بخصوص اگر نیاز به یک ولتاژ منفی با جریان پایین دارید به هیچ عنوان نمی صرفد که یک منبع تغذیه دوبل تهیه کنید. برای حل این مشکل می توانید از مدار ساده زیر استفاده کنید. مدار زیر ولتاژ مثبت را به ولتاژ منفی تبدیل می کند یعنی شما با اعمال ولتاژ مثبت به ورودی مدار در خروجی می توانید ولتاژ منفی دریافت کنید, بنابراین به راحتی توسط مدار زیر می توانید منبع تغذیه تک خود را به منبع تغذیه دوبل تبدیل کنید. در زیر شماتیک این مدار کاربردی را مشاهده می کنید:

Negative-Voltage-Generator-Using-IC-NE555-emic

همانطور که مشاهده می کنید, مدار بالا از قطعات معمولی و بسیار ارزان قیمتی تشکیل شده است که این قطعات را به راحتی می توانید از فروشگاه های قطعات الکترونیکی تهیه کنید.

در مدار بالا ای سی 555 به صورت یک مولتی ویبراتور آستابل بسته شده است, در نتیجه در خروجی خود (پایه 3) یک موج مربعی ایجاد می کند. زمانی که خروجی ای سی 555 مثبت است خازن 22uF از طریق دیود D1 شارژ می شود و در نتیجه ولتاژ مثبتی به خروجی مدار نمی رود. زمانی که خروجی ای سی 555 منفی است (صفر است) خازن 22uF از طریق دیود دیگر (D2) دشارژ می شود و خازن 33uF را شارژ می کند که در نتیجه در خروجی یک ولتاژ منفی دریافت می کنیم.

دقت کنید که ولتاژ خروجی مدار حدود 2 ولت از ولتاژ ورودی کمتر است. یعنی اگر به ورودی مدار ولتاژ مثبت 5 ولت اعمال کنید در خروجی ولتاژ حدود منفی 3 ولت دریافت می کنید. به عنوان مثال اگر در خروجی مدار نیاز به ولتاژ منفی 9 ولت دارید, باید به ورودی ولتاژ مثبت 11 ولت اعمال کنید. همچنین به این نکته توجه کنید که جریان خروجی این مدار محدود می باشد و برای پروژه هایی که نیاز به ولتاژ منفی با جریان پایین دارند مناسب می باشد. یک PCB مناسب نیز برای مدار بالا طراحی شده که از انتهای مطلب قابل تهیه است.

P-Negative-Voltage-Generator-Using-IC-NE555-emic

لیست قطعات :

 • مقاومت   R1=33K اهم
 • مقاومت   R2=5.1K اهم
 • خازن عدسی   C1=22nF
 • خازن عدسی   C2=10nF
 • خازن الکترولیت   C3=22uF/25V
 • خازن الکترولیت   C4=33uF/25V
 • دیود   D1,D2=1N4007
 • ای سی   U1=NE555 به همراه سوکت

 

- دانلود PCB

برای پرداخت و دانلود فایل PCB و فایل راهنمای ساخت مدار تولید ولتاژ منفی با آی سی 555 می توانید روی دکمه زیر کلیک کنید. این فایل شامل :

 • فایل های طراحی PCB مدار با نرم افزار پروتئوس
 • PCB مدار به صورت فایل PDF مناسب ساخت PCB به روش اتو و دیگر روش های مشابه
 • راهنمای ساخت PCB
 • آموزش ساخت PCB به روش اتو
 • و دیگر موارد لازم برای ساخت PCB

» پس از پرداخت شما به صفحه دانلود هدایت می شوید و می توانید فایل مورد نظر خود را دانلود کنید. همچنین ایمیلی حاوی لینک دانلود به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

تضمین کیفیت PCB               طراحی یک لایه PCB              طراحی شده بر اساس قطعات موجود در بازار ایران

 

 

نظر یادتون نره…

3 دیدگاه‌ها

 1. سلام من درست کردم هر باری در خروجی میذارم ولتاژ افت میکنه و قابل استفاده نیست حتی در حد یک یا 2 میلی آمپر؟
  جناب رازانی اگر امکان دارد کمک بفرمایید. اگر یک شماره تلفن هم از خودتان قرار دهید بسیار عالی می شود.
  متشکر

  • سلام, بررسی کنید که در ساخت مدار اشتباهی انجام نداده باشید. جریان خروجی این مدار کم می باشد ولی نر در حدی که شما می فرمایید. جریان این مدار را من اندازه گیری نکردم ولی در حدی می باشد که به عنوان مثال بتوان برای تغذیه یک ای سی از خروجی این مدار استفاده کرد.

ارسال دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید