شنبه, اردیبهشت 1, 1403
More
  خانهآموزش میکروکنترلراموزش برنامه نویسی Arduinoبرنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: جملات شرطی

  برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: جملات شرطی

  اموزش برنامه نویسی میکروکنترلر avr  و اردوینو (جلسه ششم)

  در برنامه نویسی مواردی پیش می آید که بخواهیم دستور یا دستوراتی، هنگامی که شرط خاصی برقرار است، توسط برنامه به اجرا در آید که در این موارد از جملات شرطی استفاده می کنیم .

  ساختار if :

  دستور if شرطی را بررسی می کند اگر ان شرط برقرار باشد, دستورات یا مجموعه ای از دستورات درون if را اجرا می کند و در غیر این صورت ادامه دستورات پس از if را اجرا خواهد کرد .

  مثال :

  در مثال ساده بالا اگر متغیر a از 12 کمتر باشد دستورات1 اجرا می شوند و اگر متغیر a از 12 بیشتر باشد دستورات2 اجرا می شوند. اگر a=12 باشد هیچ کدام از شرط ها برقرار نیست و ادامه دستورات اجرا می شود .

   

  ساختار if/else :

  گاهی اوقات لازم است تا اگر شرطی برقرار شد, مجموعه ای از دستورات اجرا شوند و درصورتی که برقرار نبود مجموعه ای دیگر از دستورات اجرا شود که در چنین مواردی از if/else استفاده می کنیم . ساختار دستور شرطی if/else به صورت زیر است

  مثال :

  در مثال بالا اگر a برابر با 100 باشد دستورات1 و در غیر این صورت دستورات2 اجرا خواهند شد .

   

  ساختار چند انتخابی switch  :

  در برنامه نویسی گاهی به الگوریتمی نیاز پیدا می کنیم که در آن متغیری به ازای هر مقدار صحیح ثابتی، باعث اجرای یک دستور خاص شود و به ازای هر مقدار اعمال مختلف انجام پذیرد, که در چنین مواردی می توان از دستور switch استفاده کرد . ساختار دستور switch به صورت زیر است

  دستور switch ابتدا عبارت داخل پرانتز را مورد ارزیابی قرار می هد و سپس آن را با مقدار ثابت 1 مورد مقایسه قرار می دهد. اگر برابر بودند مجموعه دستورات 1 را اجرا خواهد شد، تا هنگامی که برنامه به دستور break برسد، هنگامی که برنامه به دستور break رسید از ساختار چند انتخابی switch خارج می شود. اگر عبارت داخل پرانتز با مقدار ثابت 1 برابر نبود ساختار switch عبارت داخل پرانتز را با مقدار ثابت 2 مورد مقایسه قرار می دهد، در صورت برابر بودن مجموعه دستورات 2 اجرا می گردد. این روال همینطور ادامه پیدا می کند. در صورتی که عبارت داخل پرانتز با هیچ یک از مقادیر ثابت برابر نباشد، مجموعه دستورات حالت default (پیش فرض) اجرا می گردد.

  مثال :

  در مثال بالا اگر متغیر x برابر با 0 باشد a=10 و اگر x برابر با 1 باشد a=20 و … می شود . توجه کنید که لازم نیست حتما از default در اخر دستور استفاده شود .

   

  دوستان اموزش برنامه نویسی c تموم شد و اکثر دستورات و موراد مهم گفته شد از جلسه بعد به صورت جدا برنامه نویسی میکرو و اردوینو رو ادامه میدیم و با محیط برنامه نویسی هر دو و … اشنا میشیم

   

  جلسه 1 : برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: انواع متغیر در زبان C

  جلسه 2 : برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: عملگرها بخش ۱

  جلسه 3 : برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: عملگرها بخش ۲

  جلسه 4 : برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: عملگرها بخش ۳

  جلسه 5 : برنامه نویسی میکروکنترلر و اردوینو: حلقه های تکرار

  میکروکنترلر avr :

  جلسه 7 : اشنایی با محیط نرم افزار CodeVisionAVR

  جلسه 8 : اشنایی با پین های میکروکنترلر ATmega16/32

  جلسه 9(اخر) : اشنایی با پروگرام کردن میکروکنترلر (ریختن برنامه روی میکرو)

  اردوینو :

  جلسه 7 : آردوینو (Arduino) چیست ؟

  جلسه 8 : دستورات خاص برنامه نویسی اردوینو

  جلسه 9 : اشنایی با محیط برنامه نویسی آردوینو ARDUINO

  جلسه 10(اخر) : اموزش اردوینو : اجرای مثال Blink (اموزش پروگرام کردن)

  انواع برد اردوینو Arduino

  عابد رازانی
  عابد رازانیhttps://emic.ir/
  فارغ التحصیل کارشناسی الکترونیک از دانشکده باهنر شیراز و علاقمند به برنامه نویسی و طراحی مدارات الکترونیکی, در حال حاضر به تولید محتوای آموزشی و طراحی و انجام پروژه مشغول هستم.

  1 نظر

  ارسال دیدگاه

  لطفا نظر خود را وارد کنید!
  لطفا نام خود را اینجا وارد کنید

  spot_img